Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Historyczny telegraf

Piotr Zychowicz

Wielka Brytania: Londyn ujawnił tajne dokumenty dotyczące śmierci Rudolfa Hessa, który według oficjalnej wersji popełnił samobójstwo w 1987 r. w alianckim więzieniu Spandau.

Wielka Brytania

Londyn ujawnił tajne dokumenty dotyczące śmierci Rudolfa Hessa, który według oficjalnej wersji popełnił samobójstwo w 1987 r. w alianckim więzieniu Spandau. Na zrobionych przez śledczych zdjęciach widać, że 93-letni Hess miał powiesić się za pomocą trzymetrowego kabla na okiennej klamce znajdującej się na wysokości... 1,4 metra. Kolejna zagadka historii najnowszej, której rozwiązania zapewne nigdy nie poznamy.

Litwa

W rocznicę przyjęcia ustawy oświatowej, wymierzonej w polskie szkoły, na ulice Wilna wyszły tysiące Polaków. Wywołało to kolejną dyskusję na temat szykan, którym poddawani są nasi rodacy na Litwie, i fatalnego stanu relacji między rządami obu państw. Dlaczego Litwini robią wszystko, by popsuć sobie stosunki z Polską? Michał K. Pawlikowski opisał następującą rozmowę, jaką odbył w 1939 r. z pewnym kowieńskim inżynierem.

– Federacja czy jakikolwiek bliższy sojusz między Polską a Litwą jest dla nas nie do pomyślenia. Jeżeli by bowiem doszedł do skutku, w kolejnym pokoleniu wszyscy mówilibyśmy po polsku – powiedział Litwin. Niestety, podobne obawy nadal są w tym kraju żywe.

Polska

Wandale zdewastowali żydowski cmentarz w Wysokiem Mazowieckiem.

Na kirkutach pojawiły się swastyki, runy SS, przekreślone gwiazdy Dawida, napis „Tu jest Polska, nie Izrael" i inne głupoty. Można się domyślić, że sprawcy uważają się za polskich nacjonalistów. Podobnymi działaniami wyrządzają jednak krzywdę właśnie Polsce.

Martwym od wielu lat Żydom z Wysokiego Mazowieckiego podobnymi bazgrołami nie zaszkodzą, a wizerunkowi Rzeczypospolitej na świecie – bardzo.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?