Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Żołnierze wyklęci na obrazkach

Piotr Zychowicz

Sławomir Zajączkowski,
Krzysztof Wyrzykowski
"Wilcze tropy II"
IPN

Jest 24 kwietnia 1945 r. Pod budynek Urzędu Bezpieczeństwa w Puławach podjeżdżają dwie ciężarówki. Sowieccy konwojenci wyprowadzają z nich kilku aresztowanych polskich partyzantów. Na spotkanie konwoju wychodzi oficer NKWD z papierosem w zębach. Mierzy wzrokiem przybyłych i nagle błyskawicznie sięga po kaburę. Zanim zdążył wyciągnąć nagana, jeden z „sowieckich konwojentów" kładzie go trupem jednym strzałem z kolta.

Konwojenci to przebrani żołnierze Armii Krajowej. A człowiek, który zastrzelił NKWD-zistę, to nikt inny, tylko legendarny dowódca podziemia ppor. Marian Bernaciak „Orlik". Wywiązuje się zacięta bitwa. Karabiny, broń maszynowa, granaty i walka wręcz. Trup się ściele gęsto, ale jest jasne, że Sowieci i ich kolaboranci nie mają żadnych szans. Więzienie UB zostaje rozbite, a partyzanci wyzwalają z rąk oprawców 100 Polaków.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy