Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z reformą emerytalną?

Paweł Jabłoński

Dziś trudno powiedzieć, czy najważniejszy i najlepszy plan gospodarczy Platformy – wydłużenie wieku emerytalnego – się powiedzie.

Wydaje się to prawdopodobne. Nawet jeśli PSL zupełnie się zbiesi, Palikot chętnie poda PO pomocną dłoń (i wystawi za to fakturę). Pewne jest za to, że bardzo małe jest prawdopodobieństwo, iż będzie to „czysta" reforma – prosta, bez tysięcy ulg i wyjątków. Ze strony rządowej (zarówno PO, jak i PSL) padło już zbyt wiele obietnic dla różnych grup społecznych, by się z tego wycofać. Jeśli obiecamy jednym wyjątki, to inni też natychmiast ich zażądają. Tylko groźba/ obietnica krótszej o trzy lata emerytury dla kobiet za każde dziecko oznacza w praktyce, że będą one kończyły pracę średnio o ponad cztery lata wcześniej niż mężczyźni. Dawanie takiego przywileju już na pierwsze dziecko jest bezsensowne, bo staje się on powszechny. A takich, równie kosztownych zapowiedzi, padło już dużo więcej. Jest pewne, że gdyby Platforma przystąpiła do tej reformy na początku swojej pierwszej kadencji (zamiast tylko rozdawać podwyżki), to mielibyśmy już jej pierwsze efekty. Teraz PO jest słabsza i partie rozgrywają sprawę tej reformy między sobą dla bieżących celów, a zapłaci za to w przyszłości budżet.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?