Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

W ostatnim roku w Krakowie i we Wrocławiu zmalały korki – tak wynika z obliczeń Targeo.pl oraz firmy doradczej Deloitte, przeprowadzonych na podstawie danych z ponad 80 tys. aut, które dziennie przejeżdżają łącznie 4 mln km.

W siedmiu największych miastach Polski przeciętny kierowca traci rocznie 2811 zł. W porównaniu z 2010 r. jest poprawa: kierowcy dojeżdżający 10 km tracą przeciętnie o trzy godziny mniej w Krakowie i o godzinę mniej we Wrocławiu, co oznacza zmniejszenie strat o (odpowiednio) 755 zł i 112 zł. Największe korki nadal są w Warszawie i kosztują 4389 zł.

1,5 proc. globalnego rynku samochodów osobowych należy do Skody. Czeska marka sprzedała w lutym 72,1 tys. aut, o 13,1 proc. więcej niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku. Skoda sprzedaje się lepiej nie tylko w Azji, gdzie rosną niemal wszystkie marki, ale nawet w Europie Zachodniej, gdzie sprzedała 0,8 proc. aut więcej i zwiększyła udział w rynku do 3,2 proc. w porównaniu z 2,85 proc. w lutym 2011 r.

Producenci opon wprowadzają gumy o niskich oporach toczenia, przeznaczone dla aut elektrycznych. Nowa opona Continentala została przygotowana dla elektrycznego miejskiego modelu Twizy. Dla zmniejszenia oporów toczenia bieżnik pozbawiony jest poprzecznych rowków, zachował jedynie obwodowe wgłębienia.

Ostatniej zimy liczba szkód samochodowych wzrosła o 37 proc. – wynika z danych Europ Assistance Polska. 58 proc. zgłoszeń wymagało holowania pojazdu, 23 proc. zakończyło się usprawnieniem auta na drodze, a w 16 proc. Europ Assistance zapewnił samochód zastępczy.

W pozostałych 3 proc. zgłoszeń firma podstawiła i opłaciła taksówkę, zakwaterowała pasażerów w hotelu, dowiozła paliwo, zorganizowała kierowcę zastępczego lub odholowała samochód na parking strzeżony.

Renault zatrudni dyrektora badań i rozwoju producenta śmigłowców Eurocopter Jeana-Michela Billiga. Nowy pracownik ma być odpowiedzialny za jakość i będzie bezpośrednio podlegać szefowi Renault Carlosowi Tavaresowi. Francuski producent chce w ten sposób podnieść jakość aut.

Drugim kierowcą obok Kuby Giermaziaka w Verva Racing Team został Patryk Szczerbiński. Ten młody kierowca w poprzednim sezonie zdobył 10 miejsc na podium w Formule BMW i został drugim wicemistrzem tych zawodów.

Największy polski producent szyb samochodowych Nordglass w 2011 r. wyprodukował ponad 1 mln szyb i zwiększył sprzedaż o 17 proc., do 260 mln zł. Eksport sięgnął 68 proc. produkcji, w ub.r. po raz pierwszy Nordglass wysłał szyby do USA. W tym roku spółka za kilkanaście milionów złotych zwiększy moce produkcyjne o 30 proc. i zapowiada dalszą ekspansję na pięciu kontynentach. W Polsce ma 118 punktów wymiany i naprawy szyb, z których korzysta ponad 100 tys. klientów.

—opracował Robert Przybylski

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość