Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Klangor żurawi, gulgot cietrzewi, toki batalionów

Maciej Miłosz

Z Marią Jujką-Radziewicz, koordynatorem ds. ochrony ostoi ptaków (IBA), rozmawia Maciej Miłosz

Coraz więcej turystów wybiera się na wycieczki specjalnie po to, by obserwować ptaki. Kiedy jest najlepszy moment, by je podglądać?

Maria Jujka-Radziewicz: To czas ptasich migracji, w tym także wiosennych, które teraz obserwujemy. Ptaki właśnie wracają z zimowisk na lęgowiska w Polsce albo odlatują od nas, by odbyć lęgi na dalekiej Północy. Niektóre tylko przelatują nad Polską. Można obserwować gęsi – gęgawy, zbożowe czy białoczelne. Widzimy i słyszymy żurawie, czajki i skowronki. A za kilka dni zobaczymy bociany. Oczywiście one na południu kraju już są, ale ja mieszkam na Mazurach, i tutaj wciąż na nie czekamy.

Gdzie w Polsce są najlepsze stanowiska do tego typu turystyki?

Mekką „birdwatcherów" oraz ornitologów jest Dolina Biebrzy – największy w Europie obszar bagienny. Podczas wiosennej migracji te podmokłe tereny stanowią najważniejsze na wschodzie kraju miejsce odpoczynku dla tysięcy czajek, brodźców, kaczek, bocianów. Słychać krzyki gęsi, klangor żurawi, gulgot cietrzewi, widać toki batalionów. Można także obserwować prawdziwe rzadkości, jak wodniczkę, sowę błotną czy orlika grubo-dziobego. Oczywiście warto także wybrać się np. nad ujście Warty, do Puszczy Białowieskiej, w Bieszczady, nad Zatokę Pucką czy w deltę Świny.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy