Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Technologia telepatii

Piotr Kościelniak

Dzięki maszynom do analizowania pracy mózgu naukowcy potrafią już odczytać niewypowiedziane przez nas słowa. I podejrzeć na ekranie komputera nasze sny

Sterowanie kursorem na ekranie tylko siłą woli? Protezy reagujące na impulsy nerwowe bez żadnego pośrednictwa mięśni? Wszystko to już było. Wszystko to nic przy technologii umożliwiającej odczytywanie tego, o czym aktualnie myślimy. I to wyłącznie na podstawie analizy pracy naszych szarych komórek.

Oficjalnie prowadzone przez neurologów badania służą zrozumieniu funkcjonowania ludzkiego umysłu. W przyszłości – obiecują – ta technologia posłuży sparaliżowanym, którzy mają trudności z codziennymi czynnościami, a nawet z mówieniem. Ale czy przed maszyną do telepatii będziemy w stanie ukryć nasze pragnienia?

Podsłuchiwanie mózgu...

Podczas gdy czytasz to zdanie, „słyszysz" w głowie wypowiadane słowa. To właśnie je potrafią przechwycić naukowcy, analizując aktywność elektryczną mózgu. Brian Pasley z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley wyszedł z założenia, że w mózgu powinny dziać się podobne rzeczy, zarówno gdy słyszymy jakieś zdanie, jak i gdy je chcemy wypowiedzieć.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy