Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Rzad lekcewazy prawicowa opozycje, bo ta jest tradycyjnie sklocona

Canossa Tuska

Krzysztof Rak, Mariusz Muszyński

Brak konsensusu w Polsce oznacza klęskę projektu „Europa”. A u jej źródła będzie leżeć wina koalicji rządzącej

Strategiczny konsensus między rządzącymi a opozycją to podstawa skutecznej polityki zagranicznej. W Polsce przestał on obowiązywać po roku 2004, a więc po zakończeniu wielkiego projektu integracji ze strukturami euroatlantyckimi. Nie przypadkiem od tamtego czasu nie odnieśliśmy żadnego sukcesu międzynarodowego. Nie był nim przecież traktat lizboński, dziś nie będzie także pakt fiskalny.

A jego przyjęcie przez PO i PSL, wbrew prawicowej opozycji i w wątpliwej konstytucyjnie procedurze, przyniesie tylko problemy. I Polsce, i Europie.

Niedosyt demokracji

Wbrew przysłowiu, nie uczymy się na błędach. Polityka europejska stała się pretekstem do partyjnych kłótni, co pokazują chociażby obrady sejmowej Komisji ds. UE. Zamiast współpracy w imię nadrzędnych interesów państwa widzimy awantury i rozstawianie opozycji po kątach. Wszelkie, nawet najbardziej racjonalne kompromisy są natychmiast topione na szczytach władzy. Przykładem skandalicznej bezmyślności było zniszczenie ponadpartyjnego konsensusu, jaki z trudem wypracowała sejmowa Komisja Nadzwyczajna ds. Zmiany Konstytucji.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO