Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Wladyslaw Broniewski z corka Anka, 1953 r.

Polska – ale jaka

Wojciech Klewiec

Wywiad ze Sławomirem Kędzierskim, kustoszem Muzeum Władysława Broniewskiego

Broniewski nie był niczyim agentem. Szpiclowanie, donoszenie sprzeciwiało się jego naturze – twierdzi Sławomir Kędzierski, współautor wystawy „Broniewski. Próba portretu" w Muzeum Literatury w Warszawie.

Państwa zaskakująca wystawa miała ukazywać znaczenie liryki w twórczości Władysława Broniewskiego. Jakie więc jest to znaczenie?

Ciekawe, skąd się wzięło przekonanie, że chcemy mówić o czymś oczywistym. Bo wszystkie wiersze Broniewskiego są przecież liryczne, mniej lub bardziej, te polityczne i rewolucyjne też. Proszę zajrzeć do takich utworów jak „Krzyk ostateczny", „Żołnierz polski", „Poezja". Liryzm był przyczyną krytyki wierszy Broniewskiego ze strony poetów komunistycznych i jego sporu z nimi. Witold Wandurski i Stanisław Stande mieli Broniewskiemu za złe burżuazyjną wiarę w potęgę słowa, jakieś mistyczne podejście i przesądy drobnomieszczańskie.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE