Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Kim trzeba być najpierw

Krzysztof Masłoń

Jeśli wierzyć autorce, życie seksualne muzułmanina w Paryżu to jedno wielkie pasmo udręk. Perypetie jej bohatera skłaniają do stwierdzenia, że w ogóle życie islamisty wśród niewiernych jest koszmarem, bywa więc i tak, że – jak powieściowy Mohamed – popada on w obłęd.

Leila Marouane
Życie seksualne muzułmanina w Paryżu
Claroscuro Publishing House

40-letni Algierczyk przeprowadza się  w „samo serce Paryża", by w nowoczesnym apartamencie wieść życie, jakie sobie wymarzył. A głównie marzy o francuskich białych kobietach, „oswojonych z pigułką i prezerwatywą, wyzwolonych obyczajowo i światopoglądowo".

Ponosi klęskę. Kobiety go lekceważą lub okazują się nie takie, o jakich myślał. Popada w  alkoholizm i depresję. Powieść ma  ambicje społeczne, wznosząc się na taki np. poziom rozważań: „No nie, za kogo ci biali się mają? (...) Wciąż nie chcą nas w swoich eleganckich dzielnicach. (...) W swoich dyskotekach. Jakbyśmy nadal byli dzikimi tubylcami z ich kolonii".

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?