Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Czy Grass może atakować Izrael

Piotr Jendroszczyk

Czy mocarstwo atomowe Izrael naraża na szwank i tak już chwiejny pokój na świecie? – pyta Günter Grass w swym poemacie opublikowanym równocześnie w kilku znanych dziennikach w Europie i USA.

Poemat nosi tytuł „Co musi zostać powiedziane" (Was gesagt werden muss) i jest praktycznie politycznym komentarzem do tego, co dzieje się na Bliskim Wschodzie.

Grass ostrzega w nim przed konsekwencjami zbrojnej interwencji Izraela przeciwko Iranowi, co mogłoby doprowadzić do „wymazania z powierzchni ziemi narodu irańskiego". Nie czyni też żadnej tajemnicy, iż jest przeciwny dostawie kolejnej niemieckiej łodzi podwodnej dla Izraela, z której mogą zostać odpalone rakiety w kierunku miejsca w Iranie, „gdzie podobno znajduje się bomba atomowa". Zdaniem Grassa wspierający Izrael Zachód zachowuje się jak hipokryta i czas już najwyższy nazwać rzeczy po imieniu, nawet jeżeli posypią się oskarżenia o antysemityzm.

Konserwatywny „Die Welt" stojący jednoznacznie po stronie Izraela nie waha się twierdzić, że Grass jest „prototypem wykształconego antysemity". Nobliście przypomniano przy okazji, że przez dziesiątki lat milczał o swej przeszłości i dopiero kilka lat temu przyznał, że pod koniec wojny był członkiem Waffen-SS, a jako młody chłopak mieszkający w Gdańsku wierzył w idee nazizmu. Nie zabrakło też informacji, że Grass relatywizuje Holocaust, gdyż w jednym z wywiadów zbrodnie nazistowskie zestawił z rzekomą likwidacją sześciu milionów niemieckich jeńców wojennych w ZSRR. Okazało się, że z niewoli nie powróciło 1,1 mln żołnierzy.

W obronie Grassa stanął wczoraj prof. Hajo Funke, politolog z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie. – Pisarz zwraca uwagę jedynie na niewyobrażalne zagrożenia dla pokoju światowego związane z potencjalnym atakiem Izraela na Iran – powiedział.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE