Najnowsza interwencja Uważam Rze

Historia

Specjalnie dla "URzH": Skrwawione ziemie Europy

Timothy Snyder

Sowieci i Niemcy w 12 lat wymordowali w Europie Wschodniej 14 milionów ludzi.

Skrwawione ziemie to obszar między Berlinem a Moskwą, który w latach 1933 – 1945 znalazł się pod panowaniem dwóch totalitaryzmów – Trzeciej Rzeszy i Związku Sowieckiego. A więc Polska, Ukraina, Białoruś, państwa bałtyckie i  zachodnia Rosja. W ciągu 12 lat zamordowano tam 14 milionów ludzi. To liczba ogromna.

Jest rzeczą godną uwagi, że na tych samych terenach, na których wymordowano pięć i pół miliona Żydów, w tym samym czasie zabito również osiem milionów ludzi, którzy Żydami nie byli. Nawet tym, których obchodzi wyłącznie Holocaust i nie zwracają uwagi na  resztę ofiar, muszą nasunąć się pytania o wszystkie te „leżące wokół ciała".

W świadomości większości ludzi dominującym obrazem zarówno Holocaustu, jak i sowieckiego terroru są obozy. Obozy koncentracyjne i łagry. Pod koniec niemieckiego filmu „Upadek" o ostatnich tygodniach rządów Hitlera na pustym ekranie wyświetla się napis: „Sześć milionów Żydów zginęło w obozach koncentracyjnych".

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO