Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Las smoleńskich pytań

Krzysztof Feusette

Państwo polskie na razie nie zdało egzaminów ani z historii, ani z fizyki

Dlaczego wciąż nie wiadomo, czy prawdziwe były doniesienia o poprzedzających katastrofę remontach tupolewa, tego samego, którego wrak niedawno Rosjanie umyli, ponownie niszcząc dowody w śledztwie, które z kolei – według nich samych – wymaga tego, by wrak pozostał nietknięty?

Jeśli remontu nie było, kto o nim opowiadał? Jeśli był, co było naprawiane i kto odbierał samolot do użytku? Dlaczego Rosjanie nie chcą ujawnić zapisu z taśmy zarejestrowanej na lotnisku podczas katastrofy? Dlaczego rosyjscy kontrolerzy musieli zmieniać pierwotne zeznania złożone w śledztwie? Dlaczego samolot poleciał na lotnisko, na którym nie miał prawa lądować? Dlaczego BOR nie dopełniło aż tylu obowiązków? Dlaczego Olejnik twierdziła, że ktoś jej dobrze znany widział taśmę, na której Błasik kłóci się z Protasiukiem, skoro taśmy takiej nie ma? Kim był ten znajomy? Dlaczego podawano, że Protasiuk nie znał rosyjskiego, pijany Błasik stał w kokpicie, a samolot cztery razy podchodził do lądowania?

Dlaczego Wajda chciał zdeprecjonować to, że 200 tys. ludzi czekało po kilkanaście godzin, by pożegnać parę prezydencką, i wymyślił palenie zniczy sowieckim żołdakom, a platformerska straż miejska gasiła i nadal gasi znicze upamiętniające polskich umarłych? Dlaczego w pewnej telewizji prywatnej natychmiast po katastrofie ekspertem do spraw lotnictwa został bliski jednej z najważniejszych dziennikarek tejże stacji i dlaczego był on jednym z pierwszych, których wersja jest bliźniacza z raportem już nawet nie Millera, ale Anodiny? Dlaczego Ewa Kopacz kłamała w kwestii przekopywania ziemi, sekcji zwłok i rzetelności rosyjskich biegłych?

Dlaczego Wałęsa, Palikot, Nałęcz powtarzali, że winę za katastrofę ponosi Lech Kaczyński? Dlaczego inni wmawiają nam, że jest ona wynikiem sytuacji w armii, skoro to nie armia odpowiadała za loty VIP, ale Tomasz Arabski? Dlaczego dla nowego prezydenta najpilniejsze stało się usunięcie krzyża z Krakowskiego Przedmieścia? Czemu nie ma tam pomnika? Dlaczego nie umiemy odzyskać wraku i czarnych skrzynek? Dlaczego Donald Tusk przez miesiąc wstrzymywał publikację raportu Millera? Dlaczego nie podjęto choćby próby obalenia nowych teorii dotyczących przyczyn katastrofy, jak wyniki badań prof. Biniendy i prof. Nowaczyka? Dlaczego tak łatwo pisze się lista posmoleńskich pytań?

Bo odpowiedź jest prosta jak gruba kreska Mazowieckiego: do zachodniej cywilizacji wciąż nam daleko, jak stąd do Paryża.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy