Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Człowiek, który walczył w dwóch powstaniach

Piotr Zychowicz

Niewielu jest ludzi na świecie, którzy bili się w dwóch powstaniach. Mało tego, oba te powstania miały miejsce w tym samym mieście.

 

Witold Bereś, Krzysztof Burnetko
Kazik Ratajzer. Bohater z cienia
Świat Książki

Kazik Ratajzer, młody chłopak z warszawskiego Czerniakowa, w 1943 r. strzelał do Niemców na ulicach płonącego getta, a rok później na ulicach Starówki. Po wojnie wyjechał do Palestyny, obecnie mieszka w Jerozolimie.

Miałem zaszczyt poznać go osobiście. Jest jednym z tych ludzi, którzy uważają, że bycie Żydem nie wyklucza bycia Polakiem. Uważa, że obie te tożsamości można ze sobą pogodzić. Ratajzer powtarza, że podczas II wojny światowej walczył z Niemcami jako polski Żyd. Walczył w imię swojej uciemiężonej przez Hitlera nacji, ale także w imię swojej ojczyzny, którą była wielonarodowa Rzeczpospolita.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe