Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z historią w szkołach?

Piotr Zaremba

Posłowie PiS proponują ustawę, która ma gwarantować nauczanie historii aż po klasę maturalną.

I to nie zbioru czytanek pod nazwą „Historia i społeczeństwo", który wprowadza od września do liceów rząd Tuska. Nie, historii rozumianej jako zbiór faktów i procesów.

Zarazem prezydent Komo-rowski zwołuje okrągły stół historyków. Spotkają się twórcy „reformy" i jej oponenci, jak prof. Andrzej Nowak bijący na alarm, że wyrzuca się ze szkoły kanon wiedzy humanistycznej. Prezydent chce  być akuszerem kompromisu. Czy zdoła?

Można by chociaż nowy przedmiot historia i społeczeństwo zmienić w powtórkę tego, co najważniejsze dla każdego młodego Polaka w dziejach najnowszych. Tyle że jak słychać, MEN nie godzi się nawet i na to. Jeśli tak, spotkanie u prezydenta będzie tylko promocją jego osoby.

PO musi ocenić, co jej się opłaca. Kolejna niszcząca wojna w parlamencie z PiS, który odegra rolę obrońcy patriotycznej edukacji? Czy modyfikacja nowego programu? Jeśli się nie posunie, pokaże, że nowa reforma ma być dyktatem, wbrew protestom wielu środowisk. Co nie zdziwi, bo poprzednia minister Hall nie słuchała nikogo poza swymi doradcami. Co polskiej edukacji się nie przysłuży.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość