Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Słowacka fabryka Kia w Żylinie wyprodukowała w 2011 r. 252 tys. aut, o 10 proc. więcej niż w ub.r. 40 proc. rocznej produkcji stanowi Kia Sportage, zaś ceed to 41 proc.

Reszta przypada na Kia Venga oraz Hyundai ix 35, który produkowany był do czerwca. Fabryka wypuściła także 359 tys. silników (więcej o 12 proc.). Kosztem 200 mln euro produkcja silników zostanie powiększona do 450 tys., zatrudnienie wzrośnie o 900 osób. Liczba wyprodukowanych aut sięgnie 285 tys. sztuk.

Elektryczne samochody będą wyposażone w głośniki emitujące ostrzegawcze dźwięki. Np. elektryczne Audi E-tron będzie wytwarzało syntetyczny dźwięk na podstawie informacji o liczbie obrotów silnika elektrycznego, obciążenia, prędkości oraz innych parametrów. Te odgłosy będą wydobywać się z 40-watowego głośnika zamontowanego w podłodze auta. Konstruktorzy Audi przewidują, że w trakcie normalnej eksploatacji nie zastanie przekroczona moc ośmiu watów.

Michelin przygotował dla elektrycznego Renault Zoe oponę Energy E-V. Dzięki mniejszym oporom toczenia dystans pokonywany w mieście przy tym samym zużyciu energii zwiększył się o 6 proc. w stosunku do opon dla aut z silnikami spalinowymi. Opony pompowane są na 2,5 bara i zużywają do 30 proc. energii pojazdu elektrycznego. Badania nad nową generacją opon zajęło Michelinowi cztery lata.

Nissan jest największym azjatyckim producentem aut w Europie. W zakończonym w marcu roku obrachunkowym sprzedał w Europie o 17,5 proc. więcej samochodów niż w poprzednim roku, to jest 713 tys., z czego 80 proc. wyprodukował na miejscu. Najpopularniejszymi modelami są: Qashqai (250 tys.) oraz Juke (135 tys.). Największym rynkiem jest Rosja (ponad 161 tys.) oraz Wielka Brytania (112 tys. aut).

Po pierwszym kwartale rekordowy, 4,7-procentowy udział w polskim rynku zanotował Chevrolet – o 1,5 punktu procentowego wyższy niż rok wcześniej. Marka podaje, że jest czwartą najpopularniejszą wśród klientów indywidualnych, ze sprzedażą w pierwszych trzech miesiącach 2972 aut, o 51 proc. większą niż w pierwszym kwartale 2011 r.

Sprzedaż aut osobowych w Rosji wyniosła po trzech miesiącach 614 tys. sztuk, o 19 proc. więcej niż w ub.r. Wzrost jest coraz wolniejszy – w pierwszych dwóch miesiącach sięgnął 25 proc. Na pierwszym miejscu jest Łada, następnie Nissan, Hyundai, Kia oraz Renault. Związek Producentów Aut AEB szacuje, że w całym roku klienci kupią 2,8 mln samochodów.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez