Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z bojkotem Euro 2012?

Piotr Gabryel

Co byłoby sportowym sukcesem Polski na Euro 2012, wiadomo: zdobycie mistrzostwa Europy przez jedenastkę biało-czerwonych.

A co byłoby naszym sukcesem pozasportowym? Osiągnięcie dwóch celów, najlepiej jednocześnie: sukcesu promocyjnego naszego państwa wskutek dobrej organizacji imprezy oraz triumfu rządów prawa na Ukrainie, choćby w rezultacie wywarcia presji na władze tego kraju.

Niestety, obawiam się, jedno i drugie będzie bardzo trudne.

Rząd Donalda Tuska tak wiele zawalił podczas przygotowań do tej wielkiej międzynarodowej gali (niedokończone drogi, rozgrzebane koleje, niewyremontowane dworce), że naprawdę trzeba cudu, aby osiągnąć pierwszy z owych pozasportowych celów.

A drugi? Cóż, wybuchła z nagła przeogromna presja na władze Ukrainy, wywierana przez polityków z rosnącej liczby państw Unii Europejskiej, w tym austriackich i holenderskich, ale przede wszystkim niemieckich, na czele z kanclerz Angelą Merkel (a także przez szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso i unijnych komisarzy), cieszyłaby dużo bardziej, gdyby wcześniej posługiwali się oni tą samą miarą w stosunku do władz na przykład Rosji i Chin. A nie posługiwali się nią i – dodajmy – nadal nie posługują, co wskazuje na ogromną dozę hipokryzji, z elegancka (i z niemiecka) nazywaną Realpolitik w tym wszystkim, co się teraz dzieje wokół ekipy prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Ekipy, która od dawna za nic sobie ma prawa człowieka w ogóle, a nie tylko bezprawnie przetrzymywanej w więzieniu byłej premier Julii Tymoszenko.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Wojciech Romański

W smoczym kręgu