Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

W maju Porsche Engineering przejął od Prototipo SpA słynny tor badawczy w Nardo.

Położony w Apulii obiekt ma liczącą 6,2 km trasę drogową oraz 12,5-kilometrowy owal do prób samochodów przy wysokich prędkościach. Cały teren liczy 700 ha i jest wykorzystywany przez licznych producentów aut i opon do testów nowych produktów.

Toyota poinformowała o zmianie organizacji projektowania nowych modeli. Wprowadziła New Global Architecture, która pozwoli lepiej zunifikować różne modele, podnieść jakość prac i obniżyć koszty. Jednocześnie inżynierowie prowadzący dostali większą samodzielność. Już rozpoczęły się prace przy trzech przednionapędowych platformach projektowanych według nowych metod. Powstałe na nich modele stanowią połowę sprzedaży Toyoty.

W zakładzie badawczym napędów alternatywnych General Motors w Michigan 12 kwietnia wybuchły gazy wydobywające się z akumulatora samochodowego. W pożarze rannych zostało pięć osób, w tym jedna ciężko. Według strażaków straty mogą sięgać 3 mln dol. W listopadzie ub.r. kilka tygodni po zderzeniowym teście elektrycznego Chevroleta Volta, przeprowadzonym przez amerykańskie biuro ds. bezpieczeństwa drogowego, zapalił się akumulator. GM wzmocnił go po tym zdarzeniu.

W 2014 r. Nissan w fabryce w Sunderland rozpocznie produkcję modelu segmentu B, konkurenta VW Polo i Opla corsy. Koncern zainwestuje w zakład 127 mln funtów i zatrudni 650 nowych pracowników, poddostawcy ponad 2 tys. Docelowo zatrudnienie osiągnie 6225 osób. Dwie linie produkcyjne będą pracować na dwie zmiany, a roczna produkcja przekroczy pół mln aut.

Audi zapowiada, że planuje zostać największym na świecie producentem hybrydowych i elektrycznych aut klasy premium. Firma przygotowała 6 hybrydowych i elektrycznych modeli nazwanych e-tron: od najmniejszego A1 po supersportowy R8. Audi planuje, że w 2020 r. będzie produkowanych w łącznej ilości kilkuset tys. sztuk.

Docelowo koncern przewiduje, że należące do niego wiatraki będą produkować służący elektrolizie wody prąd. Tak uzyskany wodór będzie spalany w samochodach.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej