Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Historyczny telegraf

Piotr Zychowicz

Polska

Senat Rzeczypospolitej przyjął uchwałę upamiętniającą dowódcę 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej Stanisława Sosabowskiego. Rząd Wielkiej Brytanii został zaś wezwany do zrehabilitowania generała i odwołania ciążących na nim oskarżeń. Brytyjczycy w 1944 r. zrzucili bowiem na polskiego dowódcę odpowiedzialność za fiasko Market Garden, największej operacji powietrzno-desantowej II wojny światowej. W rzeczywistości Polak podczas bitwy dowodził znakomicie, a operacja zakończyła się fiaskiem z powodu nieudolności Brytyjczyków. Miejmy nadzieję, że Londyn będzie miał wreszcie odwagę to przyznać.

Rosja

Władimir Putin podczas defilady na placu Czerwonym, upamiętniającej zwycięstwo bolszewików w II wojnie światowej, ogłosił, że państwo Stalina... przyniosło światu wolność. To wręcz nieprawdopodobne, że 21 lat po upadku Związku Sowieckiego można powiedzieć coś takiego o najstraszliwszej dyktaturze w historii ludzkości. Dyktaturze, która uciemiężyła połowę Europy i Azji. To, że podobne słowa nie budzą oburzenia na Zachodzie, nie dziwi. Ale dla mieszkańców Europy Wschodniej „wyzwolonej" przez Armię Czerwoną – Polaków, Litwinów, Czechów, Węgrów, Rumunów, Bułgarów i innych – to obelga.

Niemcy

Jak wynika z ujawnionej właśnie dokumentacji medycznej Adolfa Hitlera, wódz Trzeciej Rzeszy był uzależniony od kokainy. – To wspaniała rzecz! – zachwycał się. I zażywał regularnie narkotyk, który pozwalał mu przez cztery do sześciu godzin dziennie pracować na pełnych obrotach. To dość przekonujące wyjaśnienie absurdalnej polityki, jaką Führer prowadził podczas wojny. Do tej pory sądzono, że był szaleńcem. Okazuje się zaś, że był po prostu na permanentnym haju.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?