Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Zwyczaj nieczytania scenariuszy

Jolanta Gajda-Zadworna

Rozmowa z Michałem Urbaniakiem, muzykiem

Koncertowo zagrał pan w filmie „Mój rower" Piotra Trzaskalskiego.

Michał Urbaniak: Wie pani, że ja też się wzruszyłem. Projekcja na festiwalu w Gdyni była w ogóle pierwszym pokazem tego filmu i uroniłem parę łez, ale też pośmiałem się, jak widownia, przy innych scenach.

Reżyser długo musiał pana namawiać do przyjęcia tak dużej roli?

Zacznijmy od tego, że zaprzyjaźniliśmy się z Piotrkiem. Już jakiś czas temu poznałem człowieka, który zna się na jazzie chyba lepiej ode mnie. I przy jakiejś okazji spytał, czy nie mógłbym wpaść na zdjęcia próbne. Mam zwyczaj nieczytania scenariuszy, chyba przez ani jeden w całości nie przebrnąłem, ale moja żona jest molem książkowym, więc przeczytała i stwierdziła: „To jest film dla ciebie".

Włodek jest do pana podobny?

Mamy sporo wspólnego: Łódź, jazz, doświadczenia życiowe. Ja w tej postaci niczego nie budowałem. Włodek okazał się moim kumplem.

Czy gra przed kamerą jest podobna do koncertu?

Cały czas na planie miałem takie wrażenie. Tyle że instrumentem jest człowiek, a nutami słowa albo gesty, a nawet ich brak. I wtedy efekt jest chyba najmocniejszy.

Reżyser dał pana bohaterowi inny instrument niż te, z którymi pana kojarzymy. Nie miał pan oporów, by go przyjąć?

Jeśli miałem jakieś opory, to dotyczyły one w ogóle mojego udziału w tym filmie, kiedy zobaczyłem liczbę scen, w których miałem dialogi. Piotr to widział i w pierwszych dniach traktował mnie ulgowo, wynajdował sceny, w których np. spałem czy leżałem. A na klarnecie kiedyś grałem, chociaż to saksofon i skrzypce są moimi instrumentami.

Czy Artur Żmijewski był wymagającym filmowym synem?

Kiedy pierwszy raz pojawił się na planie, miał dystans, na dodatek grał człowieka, który ma wielki żal do ojca. W tych pierwszych scenach czułem się jak odrętwiały, ale pomogli mi filmowa rodzina i sam Artur, który w pewnym momencie powiedział: „Ty to już wszystko umiesz, teraz tylko odpowiadaj na pytania".

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość