Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Kraj królików doświadczalnych

Maja Narbutt

Jesteśmy największym rynkiem badań klinicznych w Europie Środkowo-Wschodniej

Kim jest lekarz, który zachęca nas do nowej terapii? Naszym doktorem czy badaczem na liście płac przemysłu farmaceutycznego? Czy jesteśmy dla niego pacjentem, czy królikiem doświadczalnym? Ustawa o badaniach klinicznych miała uporządkować wiele kwestii. I może dlatego jej nie ma.

– Czekamy chyba na nowy skandal w rodzaju testowania szczepionek na bezdomnych w Grudziądzu. Wystarczyłaby wola polityczna, aby ustawa znalazła się w Sejmie. Ale jej brakuje – mówi mecenas Urszula Gruszko-Szymańska, specjalizująca się w prawie farmaceutycznym.

Kiedy trzy lata temu wyszło na jaw, że w prywatnej przychodni o wdzięcznej nazwie Dobra Praktyka Lekarska szczepiono bezdomnych badaną szczepionką przeciw ptasiej grypie, w Ministerstwie Zdrowia zapanowała panika. Obawiano się kolejnej afery, wiedząc, że system kontroli nad badaniami w Polsce praktycznie nie istnieje.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE