Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z Sawicką?

Piotr Zaremba

Co się stanie z byłą posłanką Beatą Sawicką, bohaterką korupcyjnej historii, której proces skończy się w tym tygodniu, obchodzi mnie średnio.

Choć scenariusz jej „oczyszczenia" byłby morałem zniechęcającym. Ale tak nisko chyba nie upadliśmy.

Trochę już upadliśmy. Rzewna opowieść, wedle której ta kobieta staje się ofiarą, bo dybie na nią władza nielubiana przez główne media, to zawstydzające świadectwo stanu części elit.

Przez lata za szwarccharakter robił za to oficer CBA, który wykonywał swoje obowiązki. Przedstawiano go jako amoralnego lowelasa, który sprowadził słabą kobietę na złą drogę. Pominę już fakt, że w takiej Ameryce agenci FBI stosowali prowokacjie wobec członków Kongresu, oferując im łapówki – w Polsce takie działania są niedopuszczalne.

Ale przypomnijmy dobitnie: to Sawicka narzuciła całej Polsce swoją narrację.

To okazja do pytania o stan walki z korupcją. Za rządów PiS widmo CBA prześladowało amatorów szemranych interesów. Za PO gorset rozluźniono, a minister Pitera zmarnowała cztery lata, szukając bezskutecznie nowych rozwiązań prawnych. PiS można zarzucić, że grał sprawą Sawickiej podczas kampanii w 2007 r. Ale wolę partię, która gra wykrywaniem przestępców w elitach władzy, niż taką, która chwali się ich ochroną.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?