Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Polscy inżynierowie Delphi z zakładu w Ostrowie Wielkopolskim opracowali nowatorski skraplacz do samochodowej klimatyzacji, który jest prostszy w produkcji i lżejszy od dotychczas wytwarzanych.

Nowa technologia uzyskała prestiżową nagrodę PACE przyznawaną przez Automotive News. Inżynierowie na to i inne rozwiązania uzyskali 25 patentów.

Detaliczny rynek paliw samochodowych w Polsce wart był w 2011 r. 102 mld zł – wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. W tej sumie podatki to 50 mld zł, czyli co piąta złotówka wpływająca do budżetu pochodzi od zmotoryzowanych. Według POPiHN w 2011 r. stacje sprzedały 5,2 mld l benzyny, 13,1 mld l oleju napędowego i niecałe 3,2 mld l LPG.

Największy polski serwis ogłoszeń motoryzacyjnych OtoMoto.pl podał, że w pierwszym kwartale wystawiono na sprzedaż o 49 proc. więcej samochodów i o 45 proc. więcej motocykli niż w pierwszym kwartale 2011 r. Na koniec marca o 12 proc. wzrosła w stosunku do ub.r. liczba zapytań o samochody i o 14 proc. o motocykle. O 24 proc. spadła średnia cena sprzedawanych aut z drugiej ręki, ale średni wiek pozostał bez zmian i wynosi około 10 lat.

Spada sprzedaż aut w Europie – w pierwszym kwartale rejestracje zmalały o 8,1 proc. Drugi największy w Europie producent – Renault – zanotował w pierwszym kwartale niemal ośmioprocentowy spadek sprzedaży, do 638,5 tys. aut. Obroty działu samochodowego zmalały o 9,6 proc., natomiast całej grupy Renault o 8,6 proc. – do 9,5 mld euro.

Sytuacja byłaby jeszcze gorsza, gdyby nie ponaddwunastoprocentowy wzrost sprzedaży poza Europą. Sprzedaż PSA (właściciela marek Peugeot i Citroen) spadła o 7 proc., do 14,3 mld euro.

Na salonie samochodowym w Pekinie Lamborghini zaprezentowało koncepcyjnego SUV-a nazwanego Urus. Gdyby auto zainteresowało publiczność, za cztery–pięć lat może wejść do produkcji. Czterodrzwiowy samochód może konkurować z Porsche Cayenne i BMW X6 i jest od nich o około 100 kg lżejszy dzięki zastosowaniu poszycia ze wzmocnionych żywicą tkanin węglowych.

Continental rozpoczął produkcję samochodowych falowników, które pośredniczą w przepływie prądu pomiędzy akumulatorem i silnikiem elektrycznym. Urządzenie nowej generacji jest o jedną trzecią lżejsze i mniejsze od poprzedniego typu. Waży 8 kg i ma 5 l objętości, natomiast może przekazywać moc 20 kW. Stosowane jest w samochodach hybrydowych.

—opracował Robert Przybylski

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej