Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Byliśmy sceptykami

Anna Gwozdowska

Wywiad z Barrie’em M. Schwortzem, uczestnikiem największego projektu badawczego, zajmującego się Całunem Turyńskim

Rozmawiałam ostatnio z historykiem sztuki, który widział Całun Turyński z bliska. Miał wrażenie, że wizerunek widoczny na płótnie emanuje wręcz żywą obecnością. Jak pan wspomina swój pierwszy kontakt z całunem?

Trudno mi wybrać jakiś szczególny moment. Znajdowaliśmy się w XIV-wiecznym pałacu w Turynie. Czuliśmy wręcz zapach minionych wieków. Pamiętam chwilę, zresztą utrwaliłem ją na zdjęciu, kiedy trzech naukowców z naszej ekipy oddziela całun od płótna, którym podszyto go po XVI-wiecznym pożarze. Byli pierwszymi badaczami po 450 latach, którzy mogli spojrzeć na spodnią stronę całunu.

Z jakim nastawieniem pojechaliście do Turynu?

Naszym celem było ustalenie pochodzenia całunu. Oczywiście wszyscy byliśmy sceptykami. Paradoksalnie, prasa grzmiała wówczas, że jesteśmy religijnymi fanatykami. Rzeczywiście, w naszej grupie znaleźli się katolicy i ewangelik, ale i żydzi. Jestem też pewien, że byli wśród nas agnostycy i ateiści. Wyznanie nie miało jednak żadnego znaczenia. Uczestniczyliśmy w czysto naukowym projekcie. Wzięli w nim udział badacze najwyższej klasy. Pamiętam, że nie miałem specjalnej ochoty na ten wyjazd, jestem z pochodzenia Żydem, moja matka urodziła się zresztą w Polsce, w Wisznicach. Udział w tym projekcie był więc dla mnie czymś wyjątkowym. Musiałem przezwyciężyć wiele obaw. Odebrałem religijne wychowanie, choć dość wcześnie zdałem sobie sprawę, że nie czuję żadnego związku z Bogiem. Odbierałem wiarę jako wyraz tradycji. Odszedłem więc od religii i właściwie nadal trzymam się daleko od niej. Dziś nie mam cienia wątpliwości, że całun jest autentycznym płótnem pogrzebowym Chrystusa, choć nadal nie mam do tego emocjonalnego stosunku.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy