Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Gdy ucichnie muzyka, włączcie marketing

Wojciech Lada

Zazwyczaj zamykamy każdy numer w idealnej ciszy – o godz. 3–4 w nocy nawet centrum Warszawy jest w końcu miejscem niemal zupełnie martwym.

 

Chris Ingham
Metallica. Historie największych utworów
In Rock

Tydzień temu jednak tak nie było. Najpierw miasto zatkały korki, co niby jest normą, ale w zeszły czwartek norma ta został mocno przekroczona, później, niemal do świtu, ciągnęły ulicami chwiejnym krokiem długowłose cienie. Co było powodem takiego ich wyroju? Otóż czterech facetów z San Francisco, którzy postanowili zagrać na lotnisku Bemowo utwory sprzed 20 z górką lat.

Metallica ma na pewno sporo zalet. Przede wszystkim spłodziła kilka niezłych płyt, które przedefiniowały na pewien czas spore obszary rocka, pomijając fakt, że sprzedały się w około 100 mln egzemplarzy. Teksty Jamesa Hetfielda – niezbyt może odkrywcze i lotne, ale też całkiem niegłupie myśli o relacjach władza – jednostka, o mechanizmach uzależnień, o wojnie jako indywidualnej tragedii, sprawiły, że przynajmniej w niektórych kręgach wszechobecny dotąd komiksowy satanizm i jarmarczne fantasy stały się najzwyklejszym obciachem. Kłopot w tym, że wszystko, co zespół miał mądrego do powiedzenia – tak tekstowo, jak muzycznie – powiedział do roku 1991. Komicznym paradoksem jest to, że prawdziwie gwiazdorską pozycję muzycy osiągnęli dopiero po tej dacie i utrzymali ją, choć przez dwie kolejne dekady istnienia nie nagrali nic, co miałoby jakiekolwiek znaczenie. Zdają sobie z tego sprawę – nawet promując nową płytę, rzadko grają cokolwiek nowego.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO