Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

O czekistach, marszałku i Atenach przyszłości

Piotr Zychowicz

Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Szwoleżer, kawaler Virtuti Militari, poeta, bohater niezliczonych pijackich anegdot, znawca rasowych koni i kobiet. Faworyt marszałka Piłsudskiego.

 

Bolesław Wieniawa-Długoszowski
Wymarsz i inne wspomnienia
LTW

Wieniawa-Długoszowski jest nie tylko najsłynniejszym polskim kawalerzystą, ale niemal symbolem epoki. Taka jak on była cała II RP. Z jednej strony olbrzymi wdzięk, szyk i burzliwe życie towarzyskie, a z drugiej olbrzymia odwaga i granicząca wręcz z fanatyzmem miłość do ojczyzny.

Zebrane przez Romana Lotha rozproszone pisma Wieniawy-Długoszowskiego ukazują słynnego kawalerzystę jego własnymi oczami. Niezwykle ciekawe są wspomnienia z ogarniętej rewolucją bolszewicką Moskwy, do której ze specjalną misją posłał go Piłsudski. Choć znajdował się w przebraniu, Wieniawa-Długoszowski został zatrzymany na dworcu kolejowym przez łotewskich czekistów.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość