Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z ideami imperialnymi

Szewach Weiss

Pozycja Rosji na arenie międzynarodowej jest nieadekwatna w stosunku do jej ogromnego terytorium. Dlatego właśnie Putin zmierza ku temu, aby przywrócić Rosji dawną mocarstwową potęgę z czasu Związku Sowieckiego.

I dlatego też Rosja nie może odnaleźć się w roli państwa jednego z wielu. Choćby jednego z członków G8. Przecież jeszcze 25 lat temu Związek Sowiecki wraz ze Stanami Zjednoczonymi dzieliły między siebie świat.

Tymczasem w ostatnich dwóch dekadach państwa na Dalekim Wschodzie w niebywałym tempie zwiększyły swoją potęgę gospodarczą, ekonomiczną i polityczną.

Kreml najlepiej zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakie stanowi dla niego Państwo Środka. Utracona rosyjska potęga może zostać przywrócona tylko w postaci federacji wielu zależnych od niej krajów. Nic więc dziwnego, że niedawny szczyt Wspólnoty Niepodległych Państw w Moskwie, zrzeszającej większość byłych republik ZSRS, był dla Putina ważniejszy od wizyty w USA na szczycie G8.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy