Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

W pierwszym kwartale kalifornijski Fisker, sprzedający hybrydowe samochody, zajął na holenderskim rynku aut luksusowych drugie miejsce, wyprzedzając BMW, Mercedesa i Audi.

Wprowadzony do sprzedaży w grudniu 2011 r. sedan Fisker Karma w pierwszych czterech miesiącach roku sprzedawał się lepiej od BMW Serii 7, Mercedesa Klasy S oraz Audi A8. To pierwszy przypadek, gdy hybrydowy model okazał się popularniejszy od spalinowych. Fisker planuje sprzedawać w Europie 40 proc. produkcji.

Chevrolet powiększył w pierwszym kwartale globalną sprzedaż o 6,3 proc., przede wszystkim dzięki popytowi w USA, który wzrósł o 7,6 proc. do blisko 450 tys. aut. Sprzedaż w Chinach zwiększyła się tylko o 1,4 proc. do 162 tys. samochodów, w Europie zaś wzrosła o 7,8 proc. do 55 tys.

DZT Fabryka Samochodów w Lublinie rozpocznie sprzedaż dostawczych pasagonów (następca lublina) od lipca. W ub.r. wyprodukowała cztery próbne pasagony oraz 120 terenowych honkerów, wszystkie w wersji hardtop. Firma DZT wykupiła prawa do produkcji obu modeli, które wytwarza w dawnej fabryce FSC Lublin na zamówienie klientów indywidualnych i flotowych, głównie wojska.

Na początku maja Skoda wyprodukowała trzymilionową Skodę Fabia. Produkcja pierwszej generacji ruszyła w 1999 r., sprzedaż sięgnęła 1,8 mln sztuk. Drugiego modelu sprzedano 1,2 mln sztuk w 103 krajach świata. Model produkowany jest w Czechach, Chinach, Rosji oraz Indiach. Jest to jedno z najpopularniejszych aut w historii marki.

Wraca Datsun – tym razem jako tania marka w rozwijających się krajach. Samochody pojawią się w sprzedaży w 2014 r. Nissan uważa, że w 2016 r. 60 proc. wchłoną rynki rozwijające się, gdy w 2007 r. ten odsetek wynosił 40 proc. Nissan do końca marca 2017 r. wprowadzi do oferty 15 nowych modeli i zakończy produkcję 13, a sumarycznie będzie miał 66 modeli, co zapewni mu 92 proc. pokrycia rynku. W 2010 r. pokrycie wynosiło 80 proc. Udział w globalnym rynku ma wzrosnąć z obecnych 6,4 proc. do 8 proc.

W  Polsce rocznie ginie około 4 tys. osób, a 50 tys. osób jest rannych w wypadkach drogowych. Bank Światowy oblicza, że łączne koszty tych wypadków sięgają ponad 30 mld zł. Ubezpieczyciele wypłacili w ub.r. 9 mld zł na zaspokojenie roszczeń 1,9 mln zdarzeń drogowych. NFZ szacuje, że w 2012 r. na leczenie ofiar wypadków drogowych wyda około 3 mld zł.

Carroll Shelby, legenda amerykańskiej motoryzacji, zmarł 11 maja w wieku 89 lat. Shelby przygotowywał m.in. sportowe wersje Forda Mustanga i na kilka tygodni przed śmiercią uczestniczył w prezentacji najnowszego Forda Mustanga GT 500 Shelby.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?