Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Ludzie z cienia

Waldemar Łysiak

Tradycją polityczną ziemskiego padołu są tzw. „szare eminencje" — pozostające w cieniu wodzów figury, które „z tylnego siedzenia" mają wpływ na figury widoczne w blasku reflektorów.

Nazwa („l'éminence grise") jest XVII–wieczna: tak przezywano szarohabitowego mnicha Franciszka du Tremblais („Ojca Józefa"), który był „prawą ręką" rządzącego Francją kardynała Richelieu.

Pozostające w cieniu „szare eminencje" dzielą się na omnipotentne (trzymające lejce za plecami formalnej władzy) i waletowe (lokajskie przy boku władzy). Waleta trefl zwano niegdyś „dupkiem żołędnym", i takich widzimy u stóp ludzi posiadających realną władzę. Przykład pierwszy z brzegu: Tomasz Nałęcz. Profesor historii. Czołowa polska humanizda salonowa, symbolizująca bezbłędnie fraucymery wodzusiów specdemokracji III RP. Dawniej PZPR (bohatersko do końca!), później SdRP, dziś doradca („ds. polityki historycznej") prezydenta Komorowskiego. Pewnie doradza jak miękko wchodzić Rosji, zawsze bowiem lubił Rosję, co KPZR nagrodziłaA.D. 1990, zapraszając go (luksusowy urlop) na Krym.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe