Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

O Kresach z miłością, ale dyskusyjnie

Michał Karnowski

Janusza Rolickiego czytelnicy „Uważam Rze" znają głównie jako politycznego publicystę o lewicowych poglądach.

 

Janusz Rolicki
Wyklęte pokolenia
Nowy Świat

A starsi pamiętają też zapewne jako autora wydawniczego hitu z początków lat 90. , zatytułowanego  „Przerwana dekada" – wywiadu rzeki z Edwardem Gierkiem. Dlatego jego najnowsza książka „Wyklęte pokolenia" wielu może zaskoczyć. To doskonale napisana, wartka i żywa opowieść o polskich Kresach. Rolicki pokazując dwa pokolenia Polaków zmagających się z Rosją i bolszewikami, jednocześnie kreśli barwny obraz tego życia. Nie brakuje w tej powieści wątków miłosnych i przygodowych.

To wszystko służy jednak czemuś więcej niż sentymentalnej podróży w głąb polskiej miłości do Kresów. Janusz Rolicki opisując losy rodziny w kontekście kolejnych zawieruch historycznych, zawsze stawia pytanie o najlepszą linię obrony tkanki narodowej. Czy jest nią tylko waleczny i często straceńczy zryw? Jaką cenę płacą za takie momenty kolejne, tytułowe, stracone pokolenia? Czy nasze powstania, włącznie z warszawskim, miały sens? Powieść Rolickiego to odpowiedź jednoznaczna: cena była za duża. To głos domagający się polemiki, ale na pewno wart wysłuchania. Choćby z tego powodu, że „Wyklęte pokolenie" napisane jest z wielką miłością do Polski.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy