Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

O niebezpiecznych medykach i Bizancjum

Igor Zalewski

Nie traktujmy Greków jako dziedziców Peryklesa, Sokratesa czy hoplitów

To zapewne z wrodzonej tępoty, ale przyznam się, że nie rozumiem, dlaczego wyjście Grecji ze strefy euro miałoby być taką straszną tragedią. Od prawie trzech lat toczy się europejska batalia o helleńskie euro i coraz bardziej zaczyna mi to przypominać standardową chorobę XVII-wiecznego arystokraty.

Wyglądała ona mniej więcej tak: diuk zaczynał chorować, wzywano medyka, który upuszczał krwi, wzywano drugiego, który upuszczał jeszcze więcej krwi, diuk czuł się coraz gorzej, więc pojawiał się trzeci uczony i też upuszczał. Aż wreszcie diuk umierał, co mogło wcale nie nastąpić, gdyby go nie leczono. Lekarze byli wówczas równie niebezpieczni co choroby. I pod tym względem w Europie, tej zjednoczonej, nie za wiele się zmieniło.

Co właściwie stanie się, jeśli na Peloponezie znowu pojawi się drachma? Wiadomo, że katastrofa i nieszczęście. Ale co konkretnie? Ośmielam się postawić nieco odmienną tezę: otóż nie stanie się nic takiego. Tak zwane rynki – dość dziwne i mało cielesne stwory – już dawno przetrawiły wyjście Grecji ze strefy euro i jakoś ich to nie zabiło. Co więcej, gdyby tak dać sobie spokój z tym całym ratowaniem Greków i puścić ich z tej cholernej strefy zaraz na samym początku, ten cały galimatias już od ponad dwóch lat byłby za nami.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez