Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z polską szkołą?

Piotr Zaremba

Debata nad wnioskiem PiS o odwołanie minister edukacji to jeden z najistotniejszych sporów w polskim parlamencie. Przeczący rozpowszechnionej opinii, jakoby w polskiej polityce nigdy o nic nie chodziło.

Wnioskodawcy mieli rację: ten rząd ani razu nie wyłożył edukacyjnej strategii. Z tego punktu widzenia Krystyna Szumilas jest figurantką pokrywającą nieśmiałym milczeniem cele, które ukryto. Szkoda, że opozycja nie pokusiła się o ich jeszcze dogłębniejsze rozszyfrowanie. Bo ten program  istnieje.

PO edukację traktuje głównie jako źródło oszczędności. Temu służą zmiany programowe w liceach przygotowane przez minister Hall. Mają one wpychać młodego człowieka jak najwcześniej na bezpowrotną edukacyjną ścieżkę. Pomijając konsekwencje takiej zmiany w sferze wartości (mniej będzie kształcenia ogólnego mającego wpływ na formację), jego edukacja będzie  mniej kosztowna.

Na szczęście budzi się opinia publiczna. Powołana w Krakowie z inicjatywy ludzi dawnej „Solidarności" Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej chce hamować zmiany, które czynią ze szkolnictwa głównie przestrzeń „ratowania finansów". I rzecz nie dotyczy tylko lekcji historii, choć one są tego sporu symbolem.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej