Najnowsza interwencja Uważam Rze

Wyjaśnienie

Szanowna Redakcjo, W artykule Piotra Zaremby „Instytut Pamięci, ale czyjej?" („URz", 14–20 maja 2012 r.) znalazło się odwołanie do opinii prof. Antoniego Dudka: „że nowy prezes zrobił może więcej niż szef jakiejkolwiek instytucji w Polsce dla upamiętnienia poprzednika, na przykład nazwał jego imieniem Centrum Konferencyjne przy ulicy Marszałkowskiej w Warszawie".

Pragnę poinformować opinię publiczną, że najważniejsze formy upamiętnienia śp. Janusza Kurtyki, takie jak: tablica pamiątkowa na budynku IPN przy ulicy Towarowej w Warszawie, kir na logo IPN we wszelkich publikacjach wydawanych do końca 2010 r. czy zmiana nazwy Centrum Edukacyjnego IPN poprzez dodanie do niej „im. Janusza Kurtyki" były inspirowane przez ówczesny Wydział Informacji i Komunikacji Społecznej IPN oraz osoby m.in. z Krakowa – blisko współpracujące ze śp. prezesem IPN. Ważnymi elementami stały się także specjalny numer „Biuletynu IPN" – inspirowany przez ówczesną jego redakcję oraz dedykowana Januszowi Kurtyce księga pamiątkowa w formie specjalnego numeru „Zeszytów Historycznych WiN", wydanie dzieł zebranych Kurtyki z zakresu historii najnowszej, zorganizowanie poświęconej mu konferencji biograficznej w pierwszą rocznicę śmierci czy wmurowanie tablicy pamiątkowej na Pałacu Konopków w Wieliczce – wszystkie organizowane przez pracowników Oddziału IPN w Krakowie.

Działania te były przeprowadzone przy pełnej akceptacji kierującego wtedy instytutem p.o. prezesa Franciszka Gryciuka, a te, które tego wymagały, przy wielkim wsparciu ówczesnego Kolegium IPN. Fakty te (przede wszystkim daty) można potwierdzić w dokumentacji znajdującej się w instytucie.

Obecny prezes IPN Łukasz Kamiński zawsze z wielkim uznaniem wypowiada się o swoim poprzedniku i to świadczy już samo w sobie o jego klasie. Myślę, że w tej sprawie nie potrzebuje wsparcia w formie cytowanej na początku opinii.

Panie Profesorze, w tym wypadku nie chodzi o zasługi, tylko o przyzwoitość i nierozmijanie się z prawdą.

Dorota Koczwańska-Kalita, dyrektor Sekretariatu Prezesa IPN i Wydziału Informacji Komunikacji Społecznej (w okresie prezesury Janusza Kurtyki)

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość