Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Tak rzadzi Hanna Gronkiewicz-Waltz. Praga zablokowana

Warszawa ukarana!

Jerzy Jachowicz, Janusz Rolicki

Od lewego

Janusz Rolicki

Premierze, cóż złego ci Warszawa uczyniła, że ją pokarałeś panią Gronkiewicz-Waltz? Jej rządy to pasmo nieporadności. Pomimo że dzięki Unii czasy są, jak na nas, zasobne i budżet miejski jak nigdy bogaty, miasto przeżywa sądne dni. Pani Gronkiewicz pokazuje, jak można unieszczęśliwić warszawiaków, dysponując miliardami euro i złotówek. Jest to rezultat buty władz miejskich i nieliczenia się z mieszkańcami. Budowa drugiej linii metra stała się tego symbolem. W sposób nonszalancki zablokowane zostały centra lewobrzeżnej i prawobrzeżnej Warszawy. Ratusz – nie licząc się z potrzebami mieszkańców – zniszczył na czas budowy śródmiejski układ komunikacyjny. I wszystko to zgotowano na czas mistrzostw piłkarskich Europy. W ten sposób z monstrualną warszawską nieporadnością zetkną się w sposób bolesny przybysze z zagranicy. Ta niedojdowatość ratusza bierze się z braku sprawnej logistyki. Dobra logistyka jest kluczem wielkich ludzkich osiągnięć ostatnich stu lat. Bez niej nie byłoby ludzi na Księżycu, a na Zachodzie sieci autostrad i gigantycznych wieżowców.

Bo nikt nie zaprzeczy, że można było, nawet o połowę, zmniejszyć dolegliwość budowy metra, wznosząc tymczasowe kładki nad ulicami dla tramwajów i autobusów oraz taksówek. Jak można zagrodzić centrum Pragi wokół Dworca Wileńskiego? Dlaczego wyłączono z ruchu most Śląsko-Dąbrowski wraz z Trasą W-Z? Odpowiedź jest jedna. Dzieje się tak, gdyż urzędnicy lekceważą zwykłych ludzi i z lenistwa oraz braku umiejętności nie potrafią sprostać zadaniu.

Nieudolność pani Gronkiewicz nie ogranicza się do budowy metra. Nie ma ona wizji miasta i co rusz popada w konflikty, czego symbolem jest zawieszenie budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy pozbawienie środowiska Krytyki Politycznej lokalu. Pani prezydent, mając zaprzyjaźniony rząd, nie zadbała o korzystne zmiany w prawie. Dosyć mamy takich absurdów jak wielomiesięczne oczekiwanie na oddanie mostu Północnego czy kładki na Wawelskiej. Premierze, głosowałem na pana dwukrotnie, a na panią Gronkiewicz raz jeden. Dziś ze skruchą mówię publicznie: mea culpa.

Do prawego

Jerzy Jachowicz

Boże, jakich wspaniałych czasów dożyłem. A już straciłem nadzieję, kiedy rządził PiS. Aż tu patrzcie. Taka odmiana przy PO. Zwrot o 180 stopni. Podejrzliwość i nienawiść zostały zastąpione zaufaniem i miłością. Upowszechnienie przez rządzącą partię otwartości i tolerancji pozytywnie wpłynęły na gospodarkę kraju, a ta na poprawę jakości codziennego życia. Na podwyższenie stopy materialnej posiadaczy fortun oraz najlepiej zarabiających. Europa ugina się pod ciężarem kryzysu, ale nie my.

Od kiedy zaczęliśmy przygotowania do Euro 2012, wszystko ruszyło z kopyta. Gdzie nie spojrzeć, widać nowoczesność i rozkwit. Wszystko idzie ku lepszemu. Nawet gdy się pociągi wykolejają albo zderzają czołowo, nie ma trupów. Są tylko ranni. I to niewielu. I to tylko wśród kolejarzy.

Osiągnięcia wręcz przytłaczają. Złotówka znowu się umocniła o całe 2 proc. w stosunku do zeszłego miesiąca. Do poziomu z poprzedniego roku zostało do nadrobienia już tylko 85 proc.

Przybywa odcinków na autostradach. W tym tygodniu otwarto nowy – trzykilometrowy między Pruszkowem a Grodziskiem. Na razie korki, bo wszyscy się tam pchają, choć są wygodne objazdy. Za to nawierzchnia jest tak gładka, że księżniczka na ziarnku grochu chrapałaby na niej smacznie. Dzięki żółwiej jeździe na autostradzie kibice z zagranicy będą mogli podziwiać, jak szczęśliwi i radośni są polscy kierowcy. Zachodnie media pęcznieją od opisów naszych sukcesów. Nie mają już nawet miejsca na informacje o wydarzeniach we własnych krajach.

Na fali ogólnej poprawy jakości życia postanowiłem sprawdzić swój stan zdrowia. Wyniki graniczą z cudem. Po groźnym zawale sprzed lat zniknęły kłopoty. Dziś serce bije niczym spiżowy dzwon.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE