Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Tonie Madryt, pęka euroland

Hubert Kozieł

Hiszpański rząd może być kolejnym w strefie euro, który będzie potrzebował międzynarodowej pomocy.

Pod koniec zeszłego tygodnia rentowność hiszpańskich obligacji dziesięcioletnich sięgnęła rekordowego poziomu 6,7 proc., a włoskich przekroczyła 6 proc.

„Próg bólu" wynoszący 7 proc. (poziom rentowności uznawany w dłuższym terminie za bardzo trudny do zniesienia dla państw strefy euro) wydaje się więc w zasięgu ręki.

– Wyjście Hiszpanii ze strefy euro jest bardziej prawdopodobne niż innych krajów. To państwo zbyt duże, by je uratować. Hiszpanie są zmęczeni zaciskaniem pasa, a poza strefą euro jest duży hiszpańskojęzyczny świat, który daje im szansę na wzrost – przekonuje Matthew Lynn z firmy badawczej Strategy Economics w Londynie.

David Mackie, główny europejski ekonomista banku JPMorgan Chase, sądzi, że pakiet ratunkowy dla Madrytu sięgnie do końca 2014 r. 350 mld euro, z czego 75 mld euro pójdzie na dokapitalizowanie banków. Piotr Kalisz, główny ekonomista Banku Handlowego, sądzi jednak, że Bruksela czy MFW zrobią wszystko, by nikt poza Grecją nie opuścił eurolandu. Na odsiecz Hiszpanii idzie Komisja Europejska, która proponuje, by banki mogły bezpośrednio korzystać, z pominięciem rządów, z pomocy unijnych mechanizmów stabilizacyjnych.

Aby ratować sytuację i nie wpędzać Madrytu w jeszcze większą recesję, KE jest też gotowa dać Hiszpanii dodatkowy rok – czyli czas do 2014 r. – na spełnienie celu redukcji deficytu do 3 proc. PKB.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy