Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z Funduszem Kościelnym?

Piotr Semka

Likwidacja Funduszu Kościelnego i wprowadzenie zamiast niego 0,3 proc. odpisu od podatku są praktycznie przesądzone – zadeklarował Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji.

Według Boniego dyskusja ze związkami wyznaniowymi dotyczy już tylko długości okresu przejściowego, w którym państwo będzie dopłacać do kwot uzyskanych z odpisu. – Jesteśmy gotowi do wydłużenia okresu przejściowego co najmniej dwa razy, do czterech lat, żeby w tym czasie wyrobił się nawyk składania odpisu przez wiernych – ujawnił Boni. Pytanie, czy to, co minister uważa za przedłużenie okresu o połowę, zostanie zaakceptowane przez biskupów katolickich – bo zgoda największego ze związków wyznaniowych jest tu najważniejsza.

Cztery lata jako okres promowania nawyku odpisu to mało. Siedem lat po wejściu w życie odpisów na instytucje pożytku publicznego korzysta z tej opcji tylko 40 proc. wypełniających PIT.

Czy Boni już przekonał biskupów, czy tylko blefuje? Echa, jakie dochodzą z episkopatu, wskazują, że różowo nie jest. O tym, czy Kościoły zgodzą się na warunki Boniego, przekonamy się w połowie czerwca, gdy rozmowy zostaną wznowione. To będzie moment prawdy.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO