Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Watykan w kłopotach

Piotr Kościński

Afera w Watykanie przyciągnęła uwagę światowych mediów. I – jak podkreślają specjaliści – może zaszkodzić nie tylko papieżowi Benedyktowi XVI

Chodzi o „VatiLeaks". W styczniu i lutym do włoskiej prasy przedostały się tajne, watykańskie dokumenty, w tym prywatne listy pisane do papieża. W niektórych z tych dokumentów pojawiły się zarzuty korupcji i niegospodarności w zawieraniu kontraktów przez Watykan oraz nieporozumienia w kierownictwie Instytutu Dzieł Religijnych (IOR), czyli banku watykańskiego.

Jego prezes Ettore Gotti Tedeschi został usunięty ze stanowiska 24 maja. A dzień później poinformowano o aresztowaniu osoby, która doprowadziła do przecieków do prasy. Z początku rzecznik Watykanu odmówił podania informacji, kim jest zatrzymany, bez zgody śledczych. Dopiero 26 maja okazało się, iż jest nim papieski kamerdyner Paolo Gabriele.

Z początku Stolica Apostolska była bardzo wstrzemięźliwa w informowaniu o sprawie. Milczał Ojciec Święty, milczał nawet dziennik „L'Osservatore Romano". W minioną środę papież Benedykt XVI przerwał jednak ciszę. Powiedział, że niektóre informacje mediów o sprawie były przesadzone i przedstawiały fałszywy wizerunek Stolicy Apostolskiej.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?