Najnowsza interwencja Uważam Rze

Jan Karski czuł się katolikiem

W telewizji, i to w TVN (!), w czwartek 31 maja po raz pierwszy usłyszeliśmy, że Jan Karski był człowiekiem religijnym. Powiedział to Adam Daniel Rottfeld, po odebraniu w Waszyngtonie z rąk Baracka Obamy Prezydenckiego Medalu Wolności.

Tak, Jan Karski był katolikiem. Ukończył w Waszyngtonie jezuicki Georgetown University, w którym następnie został profesorem. Kiedy w 1980 r. odwiedziłem ten uniwersytet, jego rektor przedstawił mnie prof. Karskiemu. Byłem zaskoczony tym, że witając i żegnając się z księdzem rektorem, całował go w rękę, używając przy tym grzecznościowego zwrotu „Most Reverend Father" (Najprzewielebniejszy Księże).

Kilka lat później, podczas kolejnej wizyty w Waszyngtonie, parokrotnie spotykałem się z Janem Karskim, zawsze w restauracji przy Dupont Circle. Rozmawialiśmy o jego roli emisariusza Polski Podziemnej, informującego prezydenta Roosevelta i inne osobistości w USA o zagładzie Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce. Interesował mnie ponadto fakt, iż powiązany rodzinnie z PPS Jan Kozielecki (takie nazwisko przed przyjęciem pseudonimu Karski posiadał) cieszył się w czasie wojny zaufaniem środowisk chrześcijańsko-demokratycznych Polski Podziemnej. Tłumaczył, że wynikało to ze znanej im jego lojalności wobec legalnych władz Rzeczypospolitej. Nasze obiadowe spotkania pozwoliły mi także poznać codzienne i proste świadectwo wiary Karskiego. Kiedy zasiadaliśmy do stołu, profesor Karski zaproponował rybę, mówiąc: „Dziś piątek, po mięso sięgniemy następnym razem". Gdy dania pojawiły się na stole, Karski wstał, ja za nim, i przeżegnaliśmy się obaj. Zrozumiałem, że był on socjalistą w polityce, a katolikiem w codziennym życiu.

prof. Ryszard Bender

 

Bardzo dziękujemy panu profesorowi za to uzupełnienie wiedzy o Janie Karskim, który – przypomnijmy – był oficjalnym wysłannikiem Polskiego Państwa Podziemnego na Zachód, wysłanym w celu zaalarmowania świata o dokonywanej przez Niemców zagładzie Żydów.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej