Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Historyczny telegraf

Piotr Zychowicz

Izrael

Gdy w Polsce ktoś nabazgrze obraźliwy napis na macewie albo na ścianie synagogi, natychmiast media informują, że podobne rzeczy są możliwe tylko w naszym kraju. Że to dowód na to, iż „nadal jesteśmy narodem antysemitów". Tymczasem w Jerozolimie, na budynku instytutu Yad Vashem, pojawiły się niedawno napisy: „Gdyby Hitler nie istniał, syjoniści by go wymyślili" i „Hitler, dziękujemy ci za Szoah". Wymalowali je... ultraortodoksyjni Żydzi. Jak widać, idioci są wszędzie i nie ma co ze zwykłych chuligańskich wybryków – to uwaga pod adresem kolegów z części naszych mediów – wyciągać zbyt daleko idących wniosków.

Litwa

Nasz północno- wschodni sąsiad to kraj pełen sprzeczności. W Wilnie w zeszłym tygodniu uroczyście obchodzono Dzień Żałoby i Nadziei, czyli święto pamięci o 130 tys. mieszkańców Litwy deportowanych przez Sowietów na Sybir po II wojnie światowej. Jednocześnie na Litwie wzrastają nastroje antypolskie. Znów zaatakowani zostali kibice Polonii Wilno, tym razem podczas wyjazdowego meczu w Kurszanach w rejonie szawelskim. Kiedy wreszcie Litwini zrozumieją, że niepodległość ich kraju jest ściśle zależna od niepodległości Polski? Jak pokazała historia lat 1939–1940 – gdy przestaje istnieć Polska, przestaje również istnieć Litwa.

Rosja

Podczas meczów Euro 2012 Rosjanie pokazali nam swoją brzydką twarz. Nie zapominajmy jednak, że w kraju tym mieszkają ludzie, z którymi możemy znaleźć wspólny język. I – jak się okazuje – jest ich całkiem sporo. Jak wynika z nowego sondażu, aż 48 proc. Rosjan chce, aby mumia bolszewickiego tyrana i zbrodniarza Włodzimierza Lenina została wreszcie wyrzucona z mauzoleum na placu Czerwonym oraz zakopana. Chcą tego szczególnie młodzi Rosjanie. Dobrze to wróży na przyszłość.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?