Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z wojną z terroryzmem?

Szewach Weiss

Koalicja państw walczących z terroryzmem rozpada się na naszych oczach. U boku Stanów Zjednoczonych stoi jeszcze wprawdzie kilka krajów takich jak Polska czy Francja, ale ich zaangażowanie ustawicznie spada.

Wracamy więc do starego, sprawdzonego scenariusza, w którym USA muszą samotnie stawiać czoło złu na świecie. Przed Ameryką nie lada wyzwanie. Oprócz Afganistanu i Iraku USA muszą sobie radzić z arabską wiosną na Bliskim Wschodzie i wojną domową w Syrii. Największym jednak problemem dla światowego bezpieczeństwa pozostaje dziś Iran. Reżim prezydenta Ahmadineżada jest dla Amerykanów twardym orzechem do zgryzienia przede wszystkim dlatego, że bezwarunkowo popierają go Rosja i Chiny. Użycie siły groziłoby w tej sytuacji powrotem do zimnej wojny, która bardzo szybko mogłaby się zamienić w gorący, ogólnoświatowy konflikt zbrojny. Sprawa jest zatem wyjątkowo delikatna. Najlepszym sposobem na zażegnanie niebezpieczeństwa byłaby zmiana kultury politycznej w Iranie. Rządzą nim dziś bowiem ludzie, którzy uważają, że kraj ma do spełnienia dziejową misję przewodzenia Arabom w wojnie z Zachodem. Zachód musi więc pokazać, że ta wojna wcale nie jest konieczna. Dlatego dyskretnymi działaniami dyplomatycznymi i sankcjami można zdziałać więcej niż bombami i czołgami.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy