Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Trydent nie tylko w kościele

Robert Mazurek

Konserwatywni katolicy są zachwyceni renesansem trydenckiej liturgii. Moja osoba z nie mniejszym zachwytem może mówić o tutejszych winach.

Stutysięczne Trento nad piękną Adygą u podnóża Alp od stu lat jest znów włoskie. Znów, bo w przeciwieństwie do niemieckiego z ducha sąsiedniego Bolzano powstało jako rzymskie Tridentum i włoski duch był tam na tyle silny, że w czasie Wiosny Ludów wywołano tam antyhabsburskie powstanie. Do historii przeszedł jednak Trydent jako siedziba rozpoczętego ostatecznie w 1545 r. soboru – tego samego, który zreformował i oczyścił Kościół, ujednolicił liturgię i wreszcie dał początek kontrreformacji.

Nie wiemy, co pili soborowi ojcowie, wiemy natomiast, z czego znana jest dziś Górna Adyga (wersja dla austrofilów i mieszkańców Krakowa: Południowy Tyrol). To znakomite białe wina, czerpiące swój mineralny charakter z alpejskich skał, choćby bodaj najlepsze obok alzackich gewürztraminer.

Takie też są wina potomków Nilo Bolognaniego, który 60 lat temu założył w Lavis, swą winnicę. Zaczynał jak wielu tam – skupował winogrona od sąsiadów i robił proste wino sprzedawane w beczkach. Żadnych apelacji, żadnych sztuczek. Gdy zabrakło ojca, czworo jego dzieci, pod wodzą Diego, nie zatraciło tej prostoty, ale zainwestowało w rodzinną firmę. Dziś mają swoje uprawy i produkują jedne z najlepszych win w regionie.

O gewürztraminerach można pisać pieśni. Ich zaletą jest szlachetne umiarkowanie w i tak bogatych aromatach. Ale mistrzowską klasę pokazuje Bolognani przy swym muskacie.

Znają państwo te słodkie, mdławe, włoskie muskaty? To zapomnijcie o nich, bo zbliża się elegancki i wytworny Moscato Giallo. Wciąż słodki w nosie i świeży w smaku. Kochają się w nim kobiety, jak to we Włochu, ale w tym wypadku i facetom przystoi.

r.mazurek@uwazamrze.pl

Bolognani Moscato Giallo

Blognani Sanroc Traminer

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej