Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Hama – miasto duchów

Marcin Mamoń

Muzułmanom nie wolno pić alkoholu. Ale my jesteśmy z innego świata. Pijemy whisky, dziękując Bogu, że nas ocalił

Samochód przyjechał dokładnie tam, gdzie kończy się droga. Dalej była już tylko baza rebeliantów z Wolnej Armii Syrii. Potem skały. Widok znacznej ilości broni, brodatych bojowników, ich spokój i poczucie humoru dawały irracjonalne poczucie bezpieczeństwa. Trzech zapakowało się z nami do taksówki. Razem z nami i kierowcą to sześć osób w małym renault. Koszmarny ścisk. – Now our trip really begin (Teraz dopiero zaczyna się nasza podróż) – powiedział Rabee, zaledwie 20-letni bojownik Free Syrian Army (FSA). Chociaż byliśmy już tydzień w podróży po bezdrożach Syrii, Rabee się nie mylił.

Droga do oblężonego miasta

Już po przejechaniu kilku kilometrów wiedzieliśmy, że ani kierowca, ani nasi uzbrojeni przyjaciele nie znali dobrze drogi. Pytali o nią co kilka kilometrów pastuchów, kierowców, kogo popadnie. Po prawie dwóch godzinach dotarliśmy do głównej autostrady Alleppo – Damaszek. To od początku wojny najbardziej pusta droga w Syrii. Lepiej nią nie jeździć, bo dzień i noc pilnują jej żołnierze armii prezydenta Bashara al-Assada. Nasi towarzysze odbezpieczyli i przeładowali broń. Z prawej strony, kilkaset metrów dalej, majaczyły sylwetki czołgów. Gdy byliśmy już na drugiej nitce autostrady, kierowca dodał nagle gazu. Byliśmy pewni, że tak jak wiele razy wcześniej przekroczymy złowrogą highway i wszystko wróci do normy.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej