Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Ford przewiduje, że silniki benzynowe z bezpośrednim wtryskiem, nazwane przez koncern EcoBoost, staną się w najbliższych trzech latach podstawowym napędem marki.

Do 2015 r. ich produkcja wzrośnie do 480 tys. z obecnych 140 tys., a łącznie do 2015 r. fabryki w Rumunii i Niemczech zbudują 1,3 mln tych silników, w tym 800 tys. o pojemności 1 l. Silniki EcoBoost oferowane są m.in. w Europie i USA.

Harley jak malowany" (Art of Custom) – to hasło konkursu na najładniej pomalowany zbiornik paliwa Harleya-Davidsona. Na konkurs wpłynęło 2 tys. prac z 16 krajów (z Polski 70). Jury złożone ze stylistów producenta i artystów wybrało 10 najciekawszych zbiorników, internauci zaś wybiorą najlepszy wśród nich. Zwycięzca otrzyma model Sportster pomalowany według jego własnego projektu. FOT

Peugeot w pierwszych dwóch miesiącach po premierze modelu 208 zebrał w Europie 27 tys. zamówień na ten samochód. Koncern zapewnia, że jest to o połowę więcej, niż planowano. W Polsce klienci kupili w maju ponad 600 takich aut. Średnia cena przekracza 55 tys. zł, ponad 15 tys. zł więcej od podstawowej.

Continental Advanced Driver Assistance Systems (ADAS) zatrudnia w Lindau ponad 400 inżynierów pracujących nad oprogramowaniem, urządzeniami i algorytmami urządzeń wspomagających bezpieczeństwo jazdy: radarami, kamerami podczerwieni i kamerami rejestrującymi światło widzialne. W tym roku firma zatrudni dodatkowych 80 inżynierów w dziale badań oraz 50 kolejnych w przyszłym roku. Podobne działy mają m.in. Bosch i Delphi.

W 2016 r. 92 mln aut będzie podłączonych do Internetu – przewiduje Juniper Research. Komercyjne zastosowania telematyki zapewnią przychody przekraczające 14 mld dol. w 2016 r. Tak znaczne korzyści będą możliwe m.in. dzięki sprawniejszemu niesieniu pomocy ofiarom wypadków i ograniczeniu kradzieży aut.

W 2011 r. w 20 krajach Europy sprzedano 5222 samochody elektryczne, co stanowi 0,07 proc. rynku – wynika z danych Jato Dynamics. Jest to 10 razy więcej niż w 2010 r. Najwięcej kupili klienci w Niemczech – 1020, we Francji – 953, w Norwegii – 850. W Polsce elektryczne auta oferują Citroen, EVC, Peugeot, Mitsubishi. Ich udział w rynku sięgnął 0,01 proc.

Minimalny dystans przy dobrej pogodzie między samochodami powinien wynosić 2 s, a w przypadku jazdy za motocyklem i dużym samochodem nawet 3 s, zakładając, że jedziemy z prędkością 60 km/godz. – przypomina Szkoła Jazdy Renault. Zbyt mała odległość między pojazdami jest przyczyną większości wypadków na prostej.

—opracował Robert Przybylski

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy