Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Genom odczytany przed urodzeniem

Piotr Kościelniak

Opracowana przez amerykańskich specjalistów technika testów genetycznych płodu przyniesie rewolucję w badaniach prenatalnych. Eksperci obawiają się jednak, że informacje o potencjalnych wadach dziecka zwiększą liczbę aborcji

Wystarczy analiza krwi matki i śliny ojca, aby precyzyjnie ustalić cały genom ich nienarodzonego dziecka. Specjaliści z University of Washington wykorzystali tę technikę do nieinwazyjnego badania 18-tygodniowego płodu. Według dr. Jaya Shendure'a, jednego z autorów tej metody, w przyszłości pozwoli to wykonywać testy genetyczne sprawdzające występowanie około 3 tys. różnych wad. A wszystko to w sposób bezpieczny dla dziecka.

Bez ryzyka

Jak sprawdzić jeszcze podczas ciąży, czy dziecko jest wolne od wad genetycznych poważnie zagrażających jego życiu i zdrowiu? Dziś konieczne do tego jest wykonanie inwazyjnych badań prenatalnych, polegających na pobraniu igłą fragmentów tkanki. To zaś niesie ryzyko uszkodzenia płodu, a nawet poronienia.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?