Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Ekskluzywni nomadowie

Maciej Miłosz

Pogawędka z Sebastianem Klauzem, redaktorem naczelnym „Polskiego Caravaningu”, www.polskicaravaning.pl

Wśród Polaków coraz bardziej popularne stają się podróże kamperami i samochodami osobowymi z przyczepami.

Tak, kamperów jest u nas coraz więcej i są coraz nowsze. Ich liczbę szacuję w Polsce na 3 tys., ale do tego trzeba dodać około 30–40 tys. przyczep kempingowych. Co roku z takiej formy wypoczynku korzysta co najmniej kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Zaczęło się kilkadziesiąt lat temu od podróży z zakładową niewiadówką do Bułgarii czy Jugosławii.

Co tak pociąga ludzi w caravaningu?

Przede wszystkim fakt, że jedziemy tam, gdzie chcemy. Bez względu na to, czy jest wolne miejsce w hotelu, czy nie. Różnorodność tego, gdzie śpimy, jest olbrzymia: do wyboru mamy kempingi, parkingi czy nawet pobocza drogi. Jesteśmy zupełnie niezależni, w środku mamy to, co w domu: ogrzewanie, kuchnię z lodówką, toaletę i sypialnię oraz pokój dzienny. Jest także zbiornik z czystą  wodą – około 80 l. To zupełnie inna forma wypoczynku niż spędzanie wolnego czasu w jednym miejscu. Mówiąc nieco patetycznie: to jest wolność.

Jak nomadowie na pustyni?

Tylko zdecydowanie bardziej ekskluzywnie. No i w innych rejonach. Choć tu podkreślę, że jeden z moich nieżyjących już przyjaciół dojechał kamperem z Gdyni aż do Ghany. Wśród Polaków bardzo popularne są obecnie Norwegia, Włochy czy Chorwacja. Ale nasi rodacy podróżują po całej Europie – chętnie wybierają też Rumunię, a swego czasu opisywaliśmy też wyprawę do Kazachstanu. Nowym kierunkiem jest również Maroko tak popularne wśród caravaningowców z Europy.

Kto wybiera tego typu wakacje?

Właścicielami kamperów są raczej osoby po 40. roku życia. Używane auta można kupić za 20–30 tys. zł, ceny najdroższych sięgają milionów złotych. Wiele osób przerabia w ten sposób samochody dostawcze we własnym zakresie. Ale oczywiście można je także wypożyczyć, co w zależności od standardu kosztuje w sezonie około 450–600 zł za dobę. To podobny typ rozrywki jak na jachtach. Z tym że zamiast jezior, kanałów czy morza mamy przed sobą ląd. Jest to idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE