Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Continental pracuje nad 100 projektami samochodowych napędów elektrycznych wspólnie z 20 producentami aut. Naukowcy przygotowują szybsze metody ładowania samochodowych akumulatorów, silniki elektryczne z magnesami bez metali ziem rzadkich oraz nowe sposoby komunikacji samochodów z terminalami do ładowania.

W 24-godzinnym wyścigu w Le Mans po raz pierwszy w historii zwyciężył samochód hybrydowy: audi R18 e-tron.

Jest to 11. zwycięstwo niemieckiej marki w tej imprezie, którą obejrzało 200 tys. widzów zgromadzonych wokół toru. Hybrydowe audi zajęły dwa pierwsze miejsca, na trzecim uplasowało się audi z dieslem. Zwycięski samochód przejechał 5151 km.

Blisko 90 proc. spośród 18 mln zarejestrowanych w Polsce aut osobowych korzysta z serwisów niezależnych. Autoryzowane stacje obsługi mają 10 proc. tego rynku – szacuje Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych. Stowarzyszenie podaje, że w warsztatach i sieci dystrybucji części pracuje 225 tys. osób.

Policyjną akcję „Bezpieczny maluch" prowadzoną przez Wydział Prewencji KMP w Katowicach, straż pożarną oraz GOPR wsparła ogólnopolska sieć motoryzacyjna ProfiAuto.pl, która wydała serię książeczek dla dzieci „Bajki na cztery koła". Rak, zebra, świnka i tygrys wyjaśniają dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz to, jak duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze ma sprawny samochód.

Sportowa submarka Mercedesa AMG ma 45 lat. Firma od 1999 r. należy do Daimlera i produkuje do 20 tys. sportowych maszyn o mocach dochodzących do 700 KM. AMG jest jedyną, która w koncernie produkuje 12-cylindrowe silniki. Mercedes AMG sprzedaje także pakiety stylistyczne (300 tys. rocznie), a w niedalekiej przyszłości chce zwiększyć sprzedaż sportowych modeli do 30 tys. ze średnią emisją dwutlenku węgla poniżej 200 g/km.

Coca-Cola wyposaży w tym roku 15 tys. swoich aut w system Mobil Eye, który rejestruje zdarzenia na drodze i ostrzega przed najechaniem na pieszego lub rowerzystę.

Firmy, które testowały urządzenie, zanotowały nawet 60-procentowy spadek liczby kolizji.

Z danych serwisu motoryzacyjnego OtoMoto.pl wynika, że wysokie ceny paliw zniechęciły nabywców do paliwożernych modeli. Od stycznia do maja liczba zapytań o auta z silnikami Diesla o pojemnościach od 2 do 2,5 l zmalała o 41 proc., a diesli mających od 1,9 do 2 l o 21 proc. O 20 proc. wzrosło natomiast zainteresowanie dieslami o pojemności 1,6 l oraz o 31 proc. silnikami wysokoprężnymi o pojemności 1,7 l.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy