Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z Egiptem?

Szewach Weiss

Doktor Mohamed Mursi, inżynier pochodzący z małej wioski, został wybrany na prezydenta Egiptu.

Mylili się ci, którzy sądzili, że wiosna narodów na Bliskim Wschodzie będzie jedynie mało znaczącym epizodem historycznym. W ciągu ostatnich dwóch lat wąska i kręta ścieżka, którą Bliski Wschód i Afryka Północna zmierzały w kierunku demokracji, zamieniła się w szeroką autostradę.

Wygrana Mursiego jest kolejnym zwycięstwem Bractwa Muzułmańskiego w regionie i musimy oswoić się z tym, że Bractwo będzie główną siłą polityczną w całym regionie.

Jest ono często niesprawiedliwie oceniane na Zachodzie.

Każdy ruch polityczny w krajach arabskich, który otwarcie demonstruje wierność tradycji i religii, jest utożsamiany z funda-mentalizmem oraz dążeniem do dyktatury. To jednak zbyt daleko idące uproszczenie. Bractwo Muzułmańskie już od kilku pokoleń jest potężnym ruchem narodowym, który wyrasta z historii i kultury państw arabskich. Przywiązanie do tradycji nie musi jednak oznaczać odrzucenia demokracji. W razie, gdyby nowy prezydent nie radził sobie z utrzymaniem spokoju w kraju i pokojowych stosunków z Izraelem, na pewno pomogą mu w tym egipska armia i nacisk ze strony USA. Dlatego rację mogą mieć ci, którzy już nazwali Mursiego „prezydentem w kajdanach", choć najlepiej byłoby, gdyby te kajdany mogły zardzewieć nieużywane.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE