Najnowsza interwencja Uważam Rze

Historia

Trzy razy śmierć, trzy razy życie

Łukasz Zalesiński

65 lat temu w Lesznie oddział Ludowego Wojska Polskiego starł się z żołnierzami Armii Czerwonej. Poszło o kobietę, w której obronie stanęli Polacy

W tej historii są ból, strach i bezsilność. Jest wielka polityka, która niszczy życie młodych ludzi, są tajemnica i trwające przez lata milczenie. Brak tylko sprawiedliwego zakończenia.

8 czerwca 1947 r. Do marszałka Polski Roli-Żymierskiego. Telegram: „Mój jedyny, ciężko wychowany syn kapral Wiesław Warwasiński, 26 miesięcy w służbie, skazany wczoraj na karę śmierci. Błagam o ratunek dla mego dziecka. Zrozpaczona matka – Warwasińska Janina".

10 czerwca 1947 r. Do marszałka Polski Roli-Żymierskiego. Telegram: „Mój mąż, ppor. Jerzy Przerwa, został skazany na karę śmierci. Przeszedł cały szlak bojowy, był ranny i dostał odznaczenia. Ja za trzy miesiące zostaję matką. Błagam. Zrozpaczona żona".

– To, co się wydarzyło przed sądem, można tłumaczyć jedynie logiką odwetu – mówi dr Waldemar Handke z poznańskiego IPN. – Zginęło trzech żołnierzy sowieckich, w zamian musiało stracić życie trzech Polaków. Proces miał nie tylko wstrząsnąć społeczeństwem, ale także zdyscyplinować Ludowe Wojsko Polskie. Przypomnieć, kto tak naprawdę rządzi. Dlatego właśnie stał się propagandowym spektaklem.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy