Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Remigiusz Koscielny

Kapitał na sukces

Anna Cieślak-Wróblewska

Mimo kryzysu finansowego są w Polsce przedsiębiorcy, którzy chcą własne pieniądze, przy wsparciu z funduszy UE, inwestować w inne firmy.

Przypomnę taką anegdotę. Jeszcze przed wojną czeska firma obuwnicza Bata wysłała swoich dwóch przedstawicieli, by zbadali rynek zbytu w Afryce. Jeden doniósł: nie mamy tu czego szukać, nikt nie nosi butów. Drugi zaś: potencjał jest ogromny, wszyscy chodzą boso – opowiada Marek Borzestowski, partner w Giza Polish Ventures I (GPV I). – I tak jak w tej anegdocie sytuacja na rynku zależy od punktu widzenia. Z jednej strony mamy globalny kryzys finansowy, z drugiej pojawia się wiele nowych możliwości – podkreśla.

– Moment, gdy „krew się leje" na rynkach, jest najlepszy do inwestowania w inne firmy – tłumaczy Paweł Maj, zarządzający funduszem Skyline Venture. – Ich wyceny są o wiele korzystniejsze, widać to np. po wycenach spółek giełdowych. Prawdopodobieństwo, że inwestycja w taką firmę będzie opłacalna, jest o wiele większe niż w czasie hossy – analizuje.

GPV I i Skyline Venture to fundusze typu venture capital, czyli takie, które inwestują kapitał w przedsiębiorstwa o dużym potencjale rozwoju. Ich współwłaścicielami, po około 50 proc., są prywatne podmioty oraz Krajowy Fundusz Kapitałowy, którego jedynym akcjonariuszem jest Bank Gospodarstwa Krajowego . Środki KFK to m.in. fundusze unijne z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (działanie 3.2). Unia Europejska dała na ten cel 650 mln zł, a prywatny sektor dokłada drugie tyle.

Głównie to polski kapitał. Współwłaścicielem Skyline Venture jest Skyline Investment, spółka o polskim kapitale notowana na giełdzie. Black Linon NFI (współtwórca funduszu Assets Management Black Lion) został założony w 1994 r. w ramach rządowego Programu Powszechnej Prywatyzacji jako Czwarty NFI (dziś także jest spółką publiczną). Internet Ventures to fundusz zarządzany przez jedne z najdłużej działających na rynku zespołów zarządzających funduszami venture capital - IIF i MCI.  Ale trafiają się też zagraniczni inwestorzy. Giza Polish Ventures I to inwestycja izraelskiego funduszu (ze współudziałem polskich partnerów) Giza Venture Capital, który ma na koncie około 100 udanych inwestycji w Izraelu oraz Europie Zachodniej.

Dotychczas fundusze wybrały oraz zainwestowały w 12 polskich firm, i co ważne –  innowacyjnych firm. Chętnych nie brakuje, miesięcznie do każdego z funduszy zgłasza się po kilkadziesiąt przedsiębiorców przedstawiających swoje projekty. – Wcale mnie to nie dziwi, bo przez ostatnie kilka lat do sektora małych i średnich firm trafiło kilka miliardów złotych unijnych funduszy, które podniosły ich innowacyjność i konkurencyjność – mówi Piotr Gębala, prezes Krajowego Funduszu Kapitałowego. – Napływ dotacji z UE spowodował, że powstało dużo firm, których produkty mają potencjał zaistnienia na międzynarodowych rynkach. Obecnie łatwiej znaleźć takie spółki w Polsce niż w Berlinie – dodaje Marek Borzestowski, partner w GPV I.

Do końca 2015 r. firm, które otrzymają zastrzyk kapitału, powinno być 200. Nie jest to jakaś szczególnie duża liczba w porównaniu na przykład z unijnymi dotacjami, które trafiają do tysięcy chętnych. – Na pewno nie wynika ona z problemu niskiej jakości ofert, odwrotnie – oceniłbym ją jako całkiem dobrą. To kwestia strategicznych celów. Fundusz Skyline Venture dysponuje 40 mln zł kapitału. W jedną spółkę możemy maksymalnie zainwestować do około 6 mln zł, pieniędzy wystarczy w sumie dla 10–12 podmiotów. Projekty, które oceniamy, mocno więc ze sobą konkurują – opowiada Paweł Maj.

Na globalnych rynkach

Element konkurencji między zainteresowanymi jest więc bardzo istotny. Same fundusze podkreślają, że wybierają najciekawsze, najbardziej atrakcyjne projekty, które mają największe szanse na odniesienie sukcesu. Czasami wręcz chodzi o sukces nie tylko na polskim rynku, ale także na rynkach globalnych. Jest to o tyle łatwiejsze, o ile zwykle kapitał na innowacje dostają firmy z branży ICT/IT. Tu nie ma ograniczeń wynikających np. z lokalizacji firm czy lokalnych uwarunkowań popytu. Liczy się tylko pomysł, jego potencjał do zdobywania coraz szerszej grupy klientów.

Poprzednia
1 2 3

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy