Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

W 2011 r. najwięcej samochodów kupili klienci chińscy – 18,5 mln, o 2,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Na drugim miejscu znalazły się USA (13 mln, 11 proc. wzrostu), następnie jest Japonia (4,2 mln, o 15 proc. mniej niż rok wcześniej).

W Brazylii popyt wzrósł o 3 proc. – do 3,6 mln sztuk, w Niemczech zaś o 10 proc. – do 3,5 mln. Największą dynamikę miał rynek rosyjski, na którym zakupiono 2,8 mln aut, o 40 proc. więcej niż w 2010 r.

Jeżeli auta na prąd zdobędą rynek, to lit zastąpi ropę naftową. W 250-kilogramowym akumulatorze litowo-jonowym znajdują się 3 kg litu. Kopalnie tego metalu kontrolowane są m.in. przez Toyotę, Bollore i niemieckie koncerny samochodowe. Spółki wydobywcze Chemetall i SQM oceniają globalne zasoby na 14–17 mln ton, które wystarczą na wyprodukowanie 6 mld aut. W 2011 r. na świecie zbudowano około 80 mln samochodów osobowych.

Do aut elektrycznych Polacy są nastawieni optymistycznie. 88 proc. z nich uważa, że to przyszłość motoryzacji – wynika z badania TNS Polska, przeprowadzonego na zlecenie Renault Polska.

74 proc. ankietowanych twierdzi, że nie obawia się samochodów na prąd. Na rozwój rynku tego typu pojazdów mają wpływ: dotacje na zakup (59 proc. pytanych), ulga podatkowa (29 proc.) i bezpłatne parkowanie (15 proc.).

Wkrótce większość nowych modeli aut osobowych sprzedawanych w Europie będzie wyposażona w podnoszone maski chroniące pieszych przed uderzeniem w razie zderzenia. Maski unoszone są przez niewielkie, pirotechniczne podnośniki produkowane przez takich dostawców jak TRW lub Autoliv.

Jeden dzień jazdy z zaniżonym ciśnieniem zużywa oponę w równym stopniu co trzytygodniowa jazda z prawidłowo napompowaną gumą lub jeden rok magazynowania – przypominają specjaliści Michelina. Prawidłowo przechowywana opona nadaje się do użytku nawet po 10 latach.

Nissan uruchomił w Togliatti produkcję Nissana Almery – nowego modelu zbudowanego na platformie B0. Docelowo na niej będzie rocznie budowanych 350 tys. aut w pięciu wersjach pod markami Łada, Nissan i Renault. Łada była pierwsza – produkcja Łady Largus ruszyła 4 kwietnia. Nissan montuje także do 50 tys. aut w Petersburgu. Są to Teana Sedan, X-Trail i Murano.

W  tym roku 50. urodziny obchodzi Alfa Romeo Giulia. Model pierwszej generacji, zaprezentowany na torze Monza 27 czerwca 1962 r. i produkowany do 1977 r., znalazł ponad milion klientów. Nadwozie Giulii miało jak na ówczesne czasy mały współczynnik aerodynamiczny Cx, wynoszący 0,34. W 1962 r. Alfa Romeo otworzyła także tor badawczy w Balocco.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy