Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Hodowla potworów

Ryszard Makowski

III RP zmieniła wielu znanych i lubianych artystów w żałosne marionetki przylepione do tronu

Wybitny rockman początku lat 80. staje się zionącym nienawiścią smokiem opluwaczem. Ceniona piosenkarka (też z tamtych lat) epatuje zwykłą głupotą, nie tylko jako jurorka. Błyskotliwy aktor komediowy Stanisława Barei, bawiący nas w powtórkach filmów, wcielił się w rolę nadętego doktrynera pozbawionego poczucia humoru.

Dramatopisarz kojarzony z Nowym Jorkiem rechocze z tragedii smoleńskiej i widzi w niej materiał na tragifarsę. Genialny wręcz rysownik poświęca lekkość formy, byle dowalić. Aktor młodszego pokolenia po podróży tuskobusem awansuje na obślizgłego typka o rozbieganych oczkach.

To tylko awangarda, za nimi pobekuje całe stado celebryckich bubków. Ścigają się, byle tylko dać sygnał: ja też, ja też jestem z wami, mnie też weźcie! Chcecie, to powiem publicznie, że od dwóch lat tylko samolot i samolot. Z pewnością istotna jest tu kasa, misiu, kasa.

Obecna władza wynagradza hojnie i szczodrze. PKN Orlen da parę milionów na teatr, Warszawa za zasługi 100 tys. zł. Na najzdolniejszych politruków czekają programy telewizyjne i radiowe, z gażami idącymi w setki tysięcy. Są też imprezy takie jak choćby koncert z okazji prezydencji, prywatnej firmie daje się 10 mln i nie ma mowy o żadnym konkursie. Forsę muszą dostać nasi za to, że są nasi. Oni napiszą scenariusz i wyreżyserują za 1 mln zł. Scenariusz polega na tym, że wystąpi ten i ten, a reżyseria, że w takiej i takiej kolejności.  Eldorado. Buta i samozadowolenie wręcz bezgraniczne.  Reszta to pętaki i frajerzy, dla których my z natury tolerancyjni musimy mieć zero tolerancji. Radykalizacja, zaciekłość i wyścig, kto powie coś najbardziej obrzydliwego, żeby wybić się ponad przeciętniaków.

Ci ludzie sporo jednak ryzykują, a nuż coś się zmieni.

Masz pytania do autora artykułu? Możesz je zadać na naszym profilu w serwisie Facebook (facebook.com/tygodnikuwazamrze). Ryszard Makowski będzie na nie odpowiadał w czwartek, od godz. 17.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość